Розпочато заміну вказівників в районі Осмолоди

8-9 грудня 2018 року нами розпочата заміна вказівників в районі села Осмолода Рожнятівського району Івано-Франківської області. Попередньо була домовленість з Турбат, що я буду подавати інформацію про це під час кожного виїзду, і тому я детально опишу всі мотиви — що, як і чому так робилось.

Для району Кінь-Ґрофецький-Ґрофа-Паренки-Попадя, Коретвина було підготовлено з поправками 22 макети вказівників для заміни і подано їх в роботу на початку минулого тижня. Але потім я побачив погіршення прогнозів погоди і зрозумів що вказівники на вершинах гір нам буде проблемно замінити через прогнозований сильний вітер. Щоб поїздка була ефективнішою, я вирішив додати до цього списку заміну вказівників долини річки Молода.

На той момент всі тексти вказівників вже були вирізані, але не поклеєні, і мені сказали, що якщо я хочу щось додати, то бажано відразу додати таблички, тому що в них закінчився білий композит, з якого виготовлялась основа вказівника.

Наносити інформацію на основу вказівника можна 3 способами:

  1. Поклейка клеючою плівкою з попередньо нанесеним зображенням або текстом — таким способом ми робили наші перші вказівники, які тепер замінюємо. Гарантія на такий друк максимум 3 роки, а якщо зображення буде розміщуватись із сонячної сторони, тоді ще менше. Вказівники в районі Осмолоди від 2006-07 років

  2. Аплікація шляхом вирізки тексту та зображення з оригінальної кольорової клеючої плівки. Цей варіант трохи дорожчий, але його стійкість до зовнішніх впливів є кращою. Його ми почали застосовувати на високогірї, коли почали встановлювати там вказівники, і в цьому велика заслуга чеських волонтерів, які надали нам оригінальні таблички з вже готовим текстом. Часи переходу та кілометраж переважно рахував я, але перед подачою в роботу ми узгоджували його спільно. Чеські таблички були емальованими і після нанесення тексту лакувались спеціальним лаком. В 2014 році я використовував цей варіант вже самостійно для виготовлення вказівників району Чивчини-Гриняви, але в наших умовах він виявився нераціональним по декільком причинам і в даний час через дороговизну нові таблички варто робити з композитного матеріалу.

  3. Нанесення інформації безпосередньо на білий композит. Цей найновіший і найдорожчий поки спосіб, яким можна скористатись найближче у Львові або Києві. Я поки відхилив його через те, що невідомо скільки триматиметься нанесена інформація, хоча гарантію дають таку саму як в першому випадку — 3 роки.

 Я зупинився на 2 способі, але так як композит на даний момент закінчився, то вирішив спробувати повторно використовувати старі таблички, які виготовлялись мною раніше з товстої радянської оцинкованої сталі і за 12 років вони не стали гіршими!

 Вартість композитної таблички розміром 350 х 150 мм становить 75 грн, роботи з аплікаційної поклейки коштують 55 грн, роботи клеючою плівкою з нанесенням зображення фарбою — 32 грн. Економія 55-32=23 грн не є суттєвою, тому краще застосовувати реставровані оцинковані таблички та інформацію наносити аплікацією, яка додатково захищається прозорою клеючою плівкою від вандалізму! Якщо їх не вистачатиме, тоді докуповувати композитні таблички — такий мій фінальний вибір!

 Змінився також спосіб кріплення вказівників до “живого” дерева. Після консультацій з Василем Книшуком, який професійно займається деревообробкою, був вибраний варіант із застосуванням для основи під вказівник сухої підлогової смерекової дошки товщиною 32 мм, нарізані куски якої попередньо обварюються в маслі і після підсихання додатково скріплюються пластиковою стяжкою в спеціально зроблених пазах!

Останє доповнення було моєю власною ініціативою задля кращого захисту куска дошки від розтріскування, тому що дошка кріпиться цвяхами до дерева, а вказівник кріпиться шурупами до дошки, і якщо дошка тріскає, тоді вказівник просто впаде на землю! Таким чином шурупи не закручуються в дерево, а дошка має вільний хід для росту разом з деревом.

Ще однію зміною є нанесена нова інформація на вказівниках. За принципом вона є подібною до інформації на вказівниках, які ми робили з чехами. У верхній частині поданий номер гірської рятувальної служби району, який обслуговується. В середній частині – інформація про кілометраж та час переходу, які були мною підкореговані наскільки це було можливо. Якщо хтось йтиме швидше від цього часу, то буде задоволеним, якщо ж не встигатимете, тоді добавляйте 25% до цього часу або стандартні 10 хв до кожної години ходу і залишайтесь також задоволеними! :).

В нижній частині вказівника подається інформація про того, хто займався виготовленням та встановленням, а також нова інформація, яку я попередньо погодив з Григорієм Мельником — колегою по розробці інструкції із знакування туристських маршрутів в Івано-Франківській області. З початком нового 2019 року відділ туризму ОДА пообіцяв відновити роботу Комісії із знакування туристських шляхів і ми плануємо змінити деякі положення інструкції із знакування!

Подібну інформацію ви могли бачити на чеських вказівниках, але для високогіря Чорногори, Свидовця та інших районів Закарпатської області вона не була систематизована і зібрана в потрібному місці. Цю інформацію мають розробники вказівників, але потрібно щоб вона була в гірських рятувальних підрозділах, а можливо й подана на картах!

Кожен вказівник тепер має свій ідентифікаційний номер і по ньому можна визначити в якому місці він встановлений! Якщо турист, який заблукав чи потребує допомоги, не знає де він точно знаходиться, то він може назвати цей номер і гірський рятувальник буде точно знати його місцезнаходження!

Для прикладу номер OSM-15-2r /2018 тепер означає, що це роздоріжжя №15 в районі села Осмолода, друга табличка з червоним маркуванням (red), яка встановлена в 2018 році! Синій колір – blue, зелений — green, жовтий — yellow, чорний — black, без кольору — white. Але туристам  остання інформація з кольорами фактично не потрібна — вона важлива тільки для знакувальників, які планують замінити ці вказівники!

Інформаційні таблички, які вказують напрям до води, притулку, т.п. і які розміщені поза роздоріжжями маршрутів, матимуть напис типу OSM-w1/2018, який означатиме water з першим місцем встановлення, хата h2 — друге місце встановлення поза роздоріжжями. Якщо ці вказівники будуть встановлені на роздоріжжях, то вони матимуть повноцінний номер.

Для Осмолоди визначено 21 роздоріжжя маршрутів для вже оновлених вказівників, але якщо будуть замінюватись інші вказівники чи зявлятимуться нові роздоріжжя, то ці номери зростатимуть після напису OSM.

Ця інформація буде нанесена на карту, яка буде в місцевих гірських рятувальників, а можливо і в центральному офісі в м.Івано-Франківськ. Я ще не вирішив чи наносити ці номери на видані мапи, але пробний варіант вже зроблено — чорний колір буде зливатись з іншими номерами, оранжевий є заблідим, тому я поки зупинився на червоному кольорі. Але карта стає більш “забитою” і невідомо чи ця інформація не буде зайвою для пересічного мандрівника — хочу вислухати вашу думку відносно цього?! Можливо вистачить подати її тільки рятувальникам?

Подібних речей задля безпеки туристів можна робити ще багато, але для цього потрібно щоб в кожній місцевості була своя група активістів, яка б цим займалась — саме так було задумано зробити в 2013 році!!! І не обовязково щоб ця група жила в цій місцевості — вона може бути просто її куратором і слідкувати за тим щоб все було добре з цією безпекою разом з місцевими гірськими рятувальниками!

Саме про це я писав навесні, але обєднати амбіційних українців значно складніше аніж підняти їх проти когось :(. Тож поки будемо робити тільки те, що можемо, і малими силами потихеньку рухатись в потрібному напрямку.

Фото вказівників тут

Обговорення на сторінці Vasyl Hutyriak

P.S. Дякуємо за допомогу туристам, які відпочивали на пол.Плісце і допомогли замінити там вказівники!