Українська Українська English English
Гість [вхід] [реєстрація]  
Карпатські стежки
Громадська організація Івано-Франківська регіональна фундація "Карпатські стежки"
Новини
Хто ми
Наші орієнтири
Маршрути
Знакування
Притулки
Безпека туристів
Екологія
Мапи
Корисні посилання
Фотогалерея
 
Назад Назад
Видано нові карти гірського масиву Ґорґани
Дата публікації: 31.03.2013
Кількість переглядів: 19630

В 2012 році було видано карту “Східні Ґорґани” невеликого формату, який, на мій погляд, є найбільш зручним для активних туристів, які не планують тижневі мандрівки. Видання таких малоформатних карт є моєю приватною ініціативою, реалізованою переважно власними зусиллями та коштами. Але даної карти, як і всіх інших, виданих за нашої участі, не було б, якби не допомога в дослідженні територій та роботі над картами активістів фундації Василя Фіцака, Оленки Гринчишин, Сашка Федоренка і Едуарда Шевчука, а також участі Віталія Горєлова, Олега Кравчука, Віктора Худяка та Юрка Гудими.

Цього року пропонуємо вашій увазі дві нових карти – Центральні Ґорґани та Західні Ґорґани, які є продовженням та завершенням видання лінійки малих карт гірського масиву Ґорґани. Переконаний, що дані видання є суттєво кращими аніж аналогічні видання  інших українських видавництв, і саме завдяки тому, що більшість з виданих територій перевірені власними виходами в гори.

Нові видання містять в собі як території, які раніше були видані спільно з чеськими та польськими видавцями, так і нові терени, які є цікавими для польського та українського туриста, але менш цікавими для чеського. В основному це хребет Аршиця, з його заростями жерепу та невеличкими озерцями, та вершини Яйко Ілемське та Ґорґан Ілемський в Західних Ґорґанах, і Бухтівецький та Манявський водоспади та хребти Станимир та Чортка в Центральних Ґорґанах.

Територія, подана на всіх картах Ґорґан, підібрана так, щоб турист зміг здійснити конкретні переходи з одного населеного пункту в інший, а інші цікаві території не відволікали його увагу в даній мандрівці. Або приїхав в вибраний населений пункт і провів там тижневу відпустку, дотримуючись принципів екологічного відпочинку, з основами якого можна також ознайомитись в даному виданні. Також дані карти будуть цікавими для любителів подорожей вихідного дня.

Карта Західні Ґорґани включає гірські прикарпатські та закарпатські села Мислівка, Вишків, Осмолода, Синевир, Синевирська Поляна, Негровець та Колочава і прилеглі до них гірські масиви, з яких можна зійти також до сіл Торунь, Липовиця, Суходіл та Ілемня. Карта Центральні Ґорґани дозволяє здійснити мандрівки між селами Івано-Франківської області - Осмолода, Гута, Бистриця, Максимець, а також Манява, Пасічна, Зелена. Останні три села раніше також були показані на нашій першій карті Ґорґани, яка була видана в 2006 році польським видавництвом “Compass” в рамках спільного проекту фундації та Польського Товариства Туристично-Краєзнавчого (PTTK). Дану карту колекціонерам карт можна купити зараз тільки в Регіональному туристично-інформаційному центрі в м.Івано-Франківськ (приміщення міської ратуші).

Карти даних територій планувалось видати ще в 2011 році спільно із зазначеним польським видавництвом і територія досліджувалась в 2009-10 роках. Тоді це не вдалось і тому додаткові виїзди здійснювались вже в 2013 році і це були перевірки в основному новозбудованих гірських доріг. Сподіваємось що наші лісогосподарники не сильно пошкодили перевірені нами стежки та дороги і турист не матиме проблем в мандрівці дослідженими стежками. Але слід також бути готовими до того, що багато з цих стежок можуть бути зарослими чи заваленими.

Особливо вразливими в цьому плані є стежки хребта Аршиця, так як в цьому районі проводяться великі лісозаготівлі. Нову дорогу також будують верхами від Манявського Скиту до села Гута (неперевірена інформація) із заходом до Манявського водоспаду, в результаті чого вже пошкоджено 3 знакованих нами маршрути, які в даний час недоцільно відновлювати до завершення будівництва.

Насправді був вибір – якщо їх не видавати цього року, то наступним шансом на це був тільки 2015 рік, тому що кожна нова карта, якщо робити її якісною, вимагає щонайменше року роботи над нею. Сподіваємось, що всі виявлені неточності ми виправимо в наступних виданнях, якщо дані карти користуватимуться попитом.

Якщо заглянути в історію видання детальних карт Українських Карпат, то перша ініціатива належала Григорію Дмитровичу Мельнику, який в 2002 році започаткував та організував видання карти “Туристичні стежки Чорногори”, перше видання якої було фінансоване управлінням туризму облдержадміністрації. Наступною, в 2003 році, була карта Центральні Ґорґани, на якій мною вперше були показані плановані до знакування маршрути і планований перебіг Східно-Карпатського туристичного шляху.

Шлях передачі інформації для даних карт від Івано-Франківська до Києва був неблизьким і мабуть тому багато з наших пропозицій на цьому шляху безслідно зникало чи видозмінювалось і карти не були такими, якими хотілось їх бачити.  Окрім цього, дані карти були видані державними структурами - але на той час не було інших варіантів, так як картографічне видавництво ще контролювалось військовими через свою секретність. В пізніші перевидання даних карт видавці не мали бажання вносити зміни і тому в теперішній час перші карти мають гідне право залишитись в історії і можуть допомогти в мандрівці тільки досвідченим туристам, яким не потрібно бачити на карті знаковані маршрути і вони користуються виключно зображенням території.

Щоб приблизити гори до українських державних видавництв (мій досвід каже що вони не часто туди ходять :), в 2004 році я поїхав в Київ на військово-картографічну фабрику з пропозицією про започаткування видання в Україні детальних та якісних карт. Звісно що в ті роки дане бажання не могло бути реалізоване, і дуже ймовірно що і в даний час, все що пов’язано з державною формою власності, не є гнучким і погано пристосованим до потреб сучасного вибагливого покупця, яким є теперішній турист.

Суттєвим поступом вперед став для нас вищезгаданий спільний проект 2006 року, в рамках якого було видано карту  Ґорґани в трьох версіях – польськомовній, україномовній та англомовній. На дослідження території в рамках даного проекту було надано тільки 2 осінніх місяці і тому дослідити вдалось дуже мало – в основному були подані тільки знаковані на той час і плановані до знакування  ґорґанські маршрути.

Хоч дана карта і не була дуже доброю, але вона вже тоді була кращою за карти відповідної території вітчизняних видавців. Найбільше вражало те, що польські видавці, на відміну від наших, мали бажання робити карти кращими – нормальне бажання приватної структури, яка піклується про свій імідж.

Переломним став 2008 рік. На той час ми вже рік узгоджували наші плани з маркування маршрутів з  колегами із Чеської Республіки, які опікувались шляхами на Закарпатті і, звісно, не оминали питання видання карт. Для чого проводити знакування маршрутів і витрачати на це кошти, якщо туристи про них не знатимуть і не розумітимуть звідки і куди йде побачене в горах маркування?  Ще більш дивною може бути тільки ситуація, коли видаються карти, на яких немає показано знакованих в терені маршрутів, що ми бачимо зараз на картах державних видавництв!

Після тривалих спілкувань з Алешем Кучерою, нам вдалось започаткувати видання якісних карт Українських Карпат. Це теж було непросто і ризиковано, так як відомі чеські видавництва не бачили перспективи в цьому. Завдяки зусиллям Алеша, було знайдено хорошого картографа, який погодився зайнятись цією справою і першою нашою картою було видання 2009 року “Ґорґани - полонина Красна – Свидовець” видавництва “Ruthenus”.

Як і всі перші видання, воно теж було не таким, яким хотілось його бачити - та й будь-які зусилля, спрямовані на покращення, повинні винагороджуватись, бо інакше втрачається стимул це робити. Так і це видання стало нашим поштовхом на покращення і вже в 2011 році воно досягло тих критеріїв, на які ми орієнтуємось в нашій діяльності. Перевидана в 2011 році карта видавництва “Aurius” з видозміненою назвою “Свидовець - полонина Красна – Ґорґани”  була вже значно кращою від видання 2009 року. Передусім тому, що в 2009-10 роках спеціально досліджувались не досліджені раніше території, які відображені також в нових картах малого формату Центральні Ґорґани та Західні Ґорґани.

Наступною стала карта Східних Бескидів “Ужанський національний природний парк”, яку в наступному виданні теж планується поправляти і доповнювати. Видана в 2012 році карта “Свидовець - Чорногора”  є частково видозміненою картою Східних Ґорґан, в якій замість Ґорґан більший акцент зроблений на Свидовець та Чорногору, і яка є більше пристосованою до потреб чеського та польського покупця. В Україні вона продається в невеликій кількості тільки у Львові та Івано-Франківську і її додаткова доставка наразі не планується через вичерпання тиражу.

Виданий в Україні в рамках проекту атлас-путівник “Яремчанщина туристична та заповідна” був першою спробою зробити екологічно спрямований атлас Українських Карпат. Затрати на його видання є суттєво більшими, аніж на видання карт, але, незважаючи на його невелику ціну (за ціною карти), він поки не виправдовує наших сподівань на продовження роботи в даному напрямку через малий попит на нього.  

Буде помилкою вважати, що всі наші карти є виключно чеськими чи українськими – велику і кропітку роботу із створення основи карт взяло на себе польське видавництво “Compass”, з яким ми починали нашу співпрацю. В Польщі дане видавництво реалізує ті ж самі карти, що і чеське, але з власною обкладинкою.

Завдяки відміні ліцензування картографічної діяльності вдалось започаткувати видання карт на поправленій картооснові в Україні. І новим нашим партнером стало видавництво “АССА” з  міста Харків, яке займається розповсюдженням карт на території України. Тому фактично всі наші карти мають спільну картографічну основу і є результатом тісної співпраці чехів, поляків та українців з метою створення якісного карпатського туристичного продукту, який ми пропонуємо до вашої уваги.

Ми докладаємо великих зусиль для того, щоб наші карти ставали кращими і будемо намагатись покрити ними всю територію Українських Карпат. Чекаємо на Ваші відгуки, пропозиції та зауваження, а також закликаємо не порушувати авторських прав при використанні карт. Видання карт є дуже вартісною та кропіткою справою, а перші видання нової карти, в кращому випадку, тільки покривають витрати на її створення. Тому чим швидше буде розкуповуватись тираж, тим більше шансів на те, що оновлені карти ставатимуть кращими і цікавішими для туристів. Очікуємо на Вашу підтримку!

 Василь Гутиряк

 
 
 
Карта сайту © 2007 - 2018 Фундація "Карпатські стежки".
Будь-яке використання інформації чи фото з даного сайту
без згоди Фундації заборонене
Створення сайту:
LesHOST