Зелені шляхи

Зелені шляхи Greenways

Зелені стежки (Greenways) – це туристичні траси спадщини і екотуристичні продукти, які створюються в районі рік, загальновизнаних історичних, торгових шляхів і природних коридорів. Ця партнерська ініціатива заснована на співпраці неурядових організацій, місцевих рад, урядових інституцій і підприємництва. Для реалізації своїх цілей вони пропонують використовувати старі інфраструктури і шляхи (необлаштовані туристські та мисливські стежки, занедбані лісові будиночки, покинуті колії тощо).

Основні елементи зеленого шляху:

  • Головна вісь (у більшості випадків її формує велосипедний шлях)
  • Мережа різнорідних тематичних місцевих шляхів, вписаних в головну вісь
  • Туристичний продукт має базуватись на місцевих ресурсах
  • Партнерство в регіоні та координатор шляху
  • Місцеві ініціативи з метою охорони природної та культурної спадщини

В рамках конкретних зелених шляхів місцеві партнери (неурядові організації, школи, агро туристичні господарства тощо) і туристичні агенції готують та впроваджують на ринок різноманітні туристичні пропозиції як для окремих туристів, так і організованих груп, які спрямовані на різні сегменти ринку. Це можуть бути заняття в зелених школах, творчих майстернях, пропозиції активного та пізнавального відпочинку, а також регіональні чи міжнародні велосипедні, пішохідні, каякові злети чи змагання вздовж цілого шляху Ґрінвей.
Всі туристичні продукти на зелених шляхах Ґрінвей базуються на використанні місцевого потенціалу і підтримці місцевих громад. Вони опираються на місцеві ресурси – туристичні послуги, культурні пропозиції регіону, місцеві продукти і місця їх продажу, суспільні ініціативи.
Мандрівки шляхами природної та культурної спадщини – індивідуальні чи за участі туристичних агенцій, носять пізнавальний, екологічний, етнографічний та туристичний характер. Вони дають можливість пізнання проблематики і специфіки різних природничо-культурних, етнічних та суспільно-економічних регіонів, цікавих людей, фахівців з питань охорони спадщини та використання її на предмет оживлення місцевої економіки і врівноваженого розвитку.
В європейських країнах ідея Ґрінвейс почала розповсюджуватись наприкінці 80 років, а в США ще раніше – в 50-х. В даний час Європейське Об’єднання Greenways (European Greenways Association – EGWA) вже налічує 35 членів.