Пропонуємо вашій увазі видання екологічно-туристичного спрямування, яке акцентує увагу на необхідності врівноваженого розвитку туризму на Яремчанщині та покликане переконати широкі туристичні кола в необхідності існування недоторканих людською діяльністю територій Українських Карпат та охороні й збереженні їх унікальних природних комплексів.
Воно є результатом співпраці державних установ, громадських організацій і приватного підприємництва, а також міжнародних організацій і має вигляд атласу, в якому туристична складова відображається у вигляді туристичної карти регіону з сіткою GPS та показом меж природоохоронних територій, а в описовій частині подається екологічна та туристична інформація.
Присутність в регіоні великих туристичних комплексів вимагає нестандартного підходу до вирішення його екологічних проблем. Сподіваємось, що поєднання в одному виданні цікавої та доступно поданої туристичної та екологічної інформації сприятиме підвищенню екологічної свідомості пересічних туристів та суб’єктів туристичної діяльності.
За нашої ініціативи в 2010 – 2011 роках на території Яремчанської міськради (в т.ч. на території Карпатського національного природного парку) було проведено знакування близько 300 км маршрутів для туристів за новою схемою. Надіємось, що, маючи актуальну карту території з ознакованими маршрутами, туристи вибиратимуть для мандрівок саме такі марковані шляхи і не ходитимуть забороненими для відвідування заповідними територіями.
Окрім надання інформації про Карпатський національний природний парк, видання описує також сусідні природоохоронні території – природний заповідник «Ґорґани» і Карпатський біосферний заповідник та акцентує увагу на різниці між ними, а також між ними і звичайними лісовими територіями. Надається інформація про ступінь їх заповідності та можливості мандрівок ними.
Видано в рамках міні-проекту “Сприяння сталому розвитку природоохоронних територій шляхом підвищення інформованості про них” та підтримано WWF (Всесвітнім фондом природи) і урядом Норвегії у рамках міжнародного проекту “Збереження та стале використання природних ресурсів Українських Карпат” Дунайсько-Карпатської Програми WWF (часткове фінансування).
До даного видання доклалось чимало рук. Велике спасибі за це:
– працівникам та керівництву Карпатського національного природного парку, природного заповідника «Ґорґани» та Карпатського біосферного заповідника за надання туристичної та екологічної інформації про регіон;
– відділу туризму Яремчанської міської ради, проекту «ВелоКраїна» та www.kosivart.com за дозвіл на використання матеріалів з їх сайтів;
– Домініці Зарембі (Dominika Zaręba) з міста Краків (Польща) за дозвіл на переклад та використання вибраних матеріалів з книги «Ekoturystyka» (Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2008)
– колегам по фундації «Карпатські стежки»: Оленці Гринчишин, Василю Фіцаку, Олександру Федоренко, Віталію Горєлову, Юрку Гудимі та Едуарду Шевчуку за допомогу в актуалізації стежок та доріг на даній території та підготовці картографічних матеріалів.
– старшому керівнику та керівникам проектів Всесвітнього Фонду Природи (WWF) в Україні Богдану Процю, Тарасу Ямелинцю та Вікторії Губко за консультативну допомогу під час підготовки видання.
Окрема подяка головному управлінню з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій Івано-Франківської облдержадміністрації за фінансову підтримку діяльності із проведення знакування маршрутів на території Яремчанської міської ради.
Василь Гутиряк