В 2012 році було видано карту “Східні Ґорґани” невеликого формату, який, на мій погляд, є найбільш зручним для активних туристів, які не планують тижневі мандрівки. Видання таких малоформатних карт є моєю приватною ініціативою, реалізованою переважно власними зусиллями та коштами. Але даної карти, як і всіх інших, виданих за нашої участі, не було б, якби не допомога в дослідженні територій та роботі над картами активістів фундації Василя Фіцака, Оленки Гринчишин, Сашка Федоренка і Едуарда Шевчука, а також участі Віталія Горєлова, Олега Кравчука, Віктора Худяка та Юрка Гудими.
Цього року пропонуємо вашій увазі дві нових карти – Центральні Ґорґани та Західні Ґорґани, які є продовженням та завершенням видання лінійки малих карт гірського масиву Ґорґани. Переконаний, що дані видання є суттєво кращими аніж аналогічні видання інших українських видавництв, і саме завдяки тому, що більшість з виданих територій перевірені власними виходами в гори.
Нові видання містять в собі як території, які раніше були видані спільно з чеськими та польськими видавцями, так і нові терени, які є цікавими для польського та українського туриста, але менш цікавими для чеського. В основному це хребет Аршиця, з його заростями жерепу та невеличкими озерцями, та вершини Яйко Ілемське та Ґорґан Ілемський в Західних Ґорґанах, і Бухтівецький та Манявський водоспади та хребти Станимир та Чортка в Центральних Ґорґанах.
Територія, подана на всіх картах Ґорґан, підібрана так, щоб турист зміг здійснити конкретні переходи з одного населеного пункту в інший, а інші цікаві території не відволікали його увагу в даній мандрівці. Або приїхав в вибраний населений пункт і провів там тижневу відпустку, дотримуючись принципів екологічного відпочинку. Також дані карти будуть цікавими для любителів подорожей вихідного дня.
Карта Західні Ґорґани включає гірські прикарпатські та закарпатські села Мислівка, Вишків, Осмолода, Синевир, Синевирська Поляна, Негровець та Колочава і прилеглі до них гірські масиви, з яких можна зійти також до сіл Торунь, Липовиця, Суходіл та Ілемня. Карта Центральні Ґорґани дозволяє здійснити мандрівки між селами Івано-Франківської області – Осмолода, Гута, Бистриця, Максимець, а також Манява, Пасічна, Зелена. Останні три села раніше також були показані на нашій першій карті Ґорґани, яка була видана в 2006 році польським видавництвом “Compass” в рамках спільного проекту фундації та Польського Товариства Туристично-Краєзнавчого (PTTK). Дану карту колекціонерам карт можна купити зараз тільки в Регіональному туристично-інформаційному центрі в м.Івано-Франківськ (приміщення міської ратуші).
Карти даних територій планувалось видати ще в 2011 році спільно із зазначеним польським видавництвом і територія досліджувалась в 2009-10 роках. Тоді це не вдалось і тому додаткові виїзди здійснювались вже в 2013 році і це були перевірки в основному новозбудованих гірських доріг. Сподіваємось що наші лісогосподарники не сильно пошкодили перевірені нами стежки та дороги і турист не матиме проблем в мандрівці дослідженими стежками. Але слід також бути готовими до того, що багато з цих стежок можуть бути зарослими чи заваленими.
Особливо вразливими в цьому плані є стежки хребта Аршиця, так як в цьому районі проводяться великі лісозаготівлі. Нову дорогу також будують верхами від Манявського Скиту до села Гута (неперевірена інформація) із заходом до Манявського водоспаду, в результаті чого вже пошкоджено 3 знакованих нами маршрути, які в даний час недоцільно відновлювати до завершення будівництва.
Насправді був вибір – якщо їх не видавати цього року, то наступним шансом на це був тільки 2015 рік, тому що кожна нова карта, якщо робити її якісною, вимагає щонайменше року роботи над нею. Сподіваємось, що всі виявлені неточності ми виправимо в наступних виданнях, якщо дані карти користуватимуться попитом.
Ми докладаємо великих зусиль для того, щоб наші карти ставали кращими і будемо намагатись покрити ними всю територію Українських Карпат. Чекаємо на Ваші відгуки, пропозиції та зауваження, а також закликаємо не порушувати авторських прав при використанні карт. Видання карт є дуже вартісною та кропіткою справою, а перші видання нової карти, в кращому випадку, тільки покривають витрати на її створення. Тому чим швидше буде розкуповуватись тираж, тим більше шансів на те, що оновлені карти ставатимуть кращими і цікавішими для туристів.
Очікуємо на Вашу підтримку!
Василь Гутиряк