Напередодні нового, 2016 року, маємо намір порадувати прихильників активного відпочинку відкритими новими територіями та оновленими картами, виданими в попередні роки.
Новинку Гринявські та Чивчинські гори планували видати ще у першій половині вересня, але затримки з доставкою найкращого паперу для картографії зі Швеції насправді допомогли нам зробити її кращою! В цьому випадку мабуть варто подякувати всім, хто сприяв цій затримці 🙂
Завдяки додатковому вільному часу точнішими стали карти “Чорногора” та “Східні Ґорґани”, а в карті “Свидовець. Полонина Красна” відкрито нову територію – сходи зі Свидовця до Кобилецької та Косівської Поляни. Під час додаткових виїздів перевірено два хребти та дві долини, які ведуть до цих сіл, але не вдалось зробити детальну перевірку інших планованих територій (в районі села Усть-Чорна) і тому робота по цій карті буде продовжена в наступні роки.
Щодо перших двох карт, то в них було проведено уточнення показаних на картах доріг та стежок згідно gps-треків, а також додано декілька нових маркованих маршрутів, зроблених ентузіастами в районі Делятина та Космача (карта Східні Ґорґани). Перебіг маршруту з околиць Космача на Лисину Космацьку нас трохи здивував, але ми показали частину його таким, яким він є в терені.
Наступного року в наших планах на видання Покутсько-Буковинські Карпати, тоді ж і спробуємо дізнатись більше про те, чим керувались автори, які його маркували. Також видається що нас очікує в цьому районі значно більше таких несподіванок і сподіваємось що ці, не дуже високі райони Гуцульщини, ми відкриємо для мандрівників по-новому!
Уточнення треків доріг та стежок до рельєфу на карті – це один з етапів для створення якісних растрових карт для навігаторів. Ми, як відповідальні видавці, намагаємось знайти недоліки та помилки у раніше виданих картах і по мірі можливостей усувати їх для того, щоб вони ставали кращими. Після досягнення ними рівня, визначеного нами для електронних карт, буде можливість їх отримати. Ми розуміємо що електронні карти – це інший рівень отримання інформації і помилки на цьому рівні повинні бути мінімальними. Уточнення і поправки, які зроблені, є важливими для майбутніх растрових електронних версій, а для паперового варіанту карти вони не є суттєвими.
Також просимо писати побажання та недоліки на вказані нами електронні адреси. Саме завдяки таким двом листам було нанесено одну стежину в районі Буковеля (карта Східні Ґорґани) та ліквідовано іншу стежку в районі села Луги (карта Чорногора). Дякуємо дописувачам за подану інформацію та просимо ще раз зголоситись на мейла – хочемо надіслати безкоштовні примірники оновлених за Вашої допомоги карт.
Безкоштовні примірники карт також будуть надані всім, хто надавав допомогу у створенні нової карти Гринявські та Чивчинські гори – їх імена вказані в інформаційному блоці карти. Це активні мандрівники, місцеві краєзнавці та лісничі лісогосподарських підприємств та природоохоронних територій даних районів (Гринявське та Путильське лісові господарства, Верховинський та Черемоський національні природні парки).
Дослідження терену для нової карти розпочалось в січні-березні 2014 року, коли було уточнено можливість перебігу Східно-Карпатського туристичного шляху по Гринявських горах від села Пробійнівка до присілка Перкалаб. Влітку того ж року було проведене знакування маршрутів за сприяння МЗС Чеської Республіки. Інформація про їх перебіг подавалась раніше. Деякі маршрути намагались створити на своїй території працівники Верховинського національного парку, але на карті показано тільки один з них, тому що маркування на інших не відповідає вимогам стандартів. Про існування даних маршрутів туриста інформуватимуть поодинокі знаки біло-жовтого кольору та інформаційні таблички на дерев’яних тичках.
Звертаємо Вашу увагу на маркований в 2006 році біло-жовтою маркою маршрут від Верховини під гору Синиця (1185 м). Дане маркування вимагає поправки, але існуючі знаки дають можливість вийти в даний район та оглянути скельний коридор Довбушанка. Дана назва є дискусійною з точки зору місцевих краєзнавців, але вона, на наш погляд, є найбільш зрозумілою для мандрівників. На карті ми також вказали і місцеву назву – Довбушеві Комори.
Тема назв виявилась неоднозначною саме в цій карті, тому що гуцули мають власну своєрідну вимову, яку часом складно відобразити українським правописом :). Тому прийшлось шукати якісь внутрішні компроміси і пристосовувати назви для їх розуміння середньо статичним українцем. Але ми готові до подальших дискусій на цю тему.
Звичайно найскладнішою в цьому плані є назва однієї із значимих гір на кордоні з Румунією – Hnitesa, Ichniadassa, Chnetessa, Chnetesa, Hnetysa, Ihnatessa, Hnietessa, Hnetiessa, Hniatiasa, Hnatiasa, Hniatysia, Ihniatiesa, Hnitiasa, Hniteza, Hniatasa, Hnitasia, Hnatasia, Hnitessa, Hnatiesia, Hnytesa, Hnytese, Initeasa, Ignˇateasa, Hnatasya, Hniatiasa Mare. Ці назви навів поляк JERZY MONTUSIEWICZ в журналі Plaj №42 за весну 2011 року. Його колега JERZY WARAKOMSKI в цьому ж номері розширює пошуки і знаходить аж 36 варіантів цієї назви. Він подає їх в таблиці по роках, коли ця назва була вперше згадана у всіх доступних йому джерелах інформації і дає посилання на джерело. Але по факту від місцевих гуцулів ми почули слово Гнєтєса (Hnietiesa) – отаким складним буває вибір!
Більшість мандрівників намагається виїхати в малодоступні райони Білого та Чорного Черемошу, але ми рекомендуємо також звернути увагу на густозаселені гуцульські передгір’я. Вистачить одного разу виїхати до Рикалівки та піднятись на гору Маґура (1116 м) щоб захотіти побачити це все ще не один раз.
Під час досліджень в терені було пройдено щонайменше 1000 км доріг та стежок і подано на карту більше як 800 км gps-треків. Тільки в 2015 році в райони, охоплені картою, було здійснено 8 виїздів. Але кожне нове видання має допустимий бюджет витрат і тому дослідження терену для даної карти будуть продовженні і подані в наступних виданнях.
Витрати на дослідження та друк виросли в 2,5 рази і тому ми змушені незначно підняти ціни на всі карти. Також ціна буде вищою на новинку – ламіновані варіанти карт! У нас з’явилась можливість робити їх і в даний час є змога отримати в такому вигляді 4 вищезгадані карти. Інші карти будуть ламінуватись під час чергового перевидання – таким є технологічний процес.
Вдалих подорожей з нашими картами в 2016 році!