Історія видання детальних карт Українських Карпат

Якщо заглянути в історію видання детальних карт Українських Карпат, то перша ініціатива належала Григорію Дмитровичу Мельнику, який в 2002 році започаткував та організував видання карти “Туристичні стежки Чорногори”, перше видання якої було фінансоване управлінням туризму Івано-Франківської облдержадміністрації. Наступною, в 2003 році, була карта Центральні Ґорґани, на якій мною вперше були показані плановані до знакування маршрути і планований перебіг Східно-Карпатського туристичного шляху.

Шлях передачі інформації для даних карт від Івано-Франківська до Києва був неблизьким і мабуть тому багато з наших пропозицій на цьому шляху безслідно зникало чи видозмінювалось і карти не були такими, якими хотілось їх бачити. Окрім цього, дані карти були видані державними структурами – але на той час не було інших варіантів, так як картографічне видавництво ще контролювалось військовими через свою секретність. В пізніші перевидання даних карт видавці не мали бажання вносити зміни і тому в теперішній час перші карти мають гідне право залишитись в історії і можуть допомогти в мандрівці тільки досвідченим туристам, яким не потрібно бачити на карті знаковані маршрути і вони користуються виключно зображенням території.

Щоб приблизити гори до українських державних видавництв (мій досвід каже що вони не часто туди ходять :), в 2004 році я поїхав в Київ на військово-картографічну фабрику з пропозицією про започаткування видання в Україні детальних та якісних карт. Звісно що в ті роки дане бажання не могло бути реалізоване, і дуже ймовірно що і в даний час, все що пов’язано з державною формою власності, не є гнучким і погано пристосованим до потреб сучасного вибагливого покупця, яким є теперішній турист.

Суттєвим поступом вперед став для нас спільний проект з Польським Туристично-Краєзнавчим Товариством 2006 року, в рамках якого було видано карту “Ґорґани” в трьох версіях – польськомовній, україномовній та англомовній. На дослідження території в рамках даного проекту було надано тільки 2 осінніх місяці і тому дослідити вдалось дуже мало – в основному були подані тільки знаковані на той час і плановані до знакування  ґорґанські маршрути.

Хоч дана карта і не була дуже доброю, але вона вже тоді була кращою за карти відповідної території вітчизняних видавців. Найбільше вражало те, що польські видавці, на відміну від наших, мали бажання робити карти кращими – нормальне бажання приватної структури, яка піклується про свій імідж.

Переломним став 2008 рік. На той час ми вже рік узгоджували наші плани з маркування маршрутів з колегами із Чеської Республіки, які опікувались шляхами на Закарпатті і, звісно, не оминали питання видання карт. Для чого проводити знакування маршрутів і витрачати на це кошти, якщо туристи про них не знатимуть і не розумітимуть звідки і куди йде побачене в горах маркування?  Ще більш дивною може бути тільки ситуація, коли видаються карти, на яких не показано знакованих в терені маршрутів, що ми бачимо зараз на картах державних видавництв!

Після тривалих спілкувань з Алешем Кучерою з Чехії (Ales Kucera), нам вдалось започаткувати видання якісних карт Українських Карпат. Це теж було непросто і ризиковано, так як відомі чеські видавництва не бачили перспективи в цьому. Завдяки зусиллям Алеша, було знайдено хорошого картографа, який погодився зайнятись цією справою і першою нашою картою було видання 2009 року “Ґорґани – полонина Красна – Свидовець” видавництва “Ruthenus”.

Як і всі перші видання, воно теж було не таким, яким хотілось його бачити – але будь-які зусилля, спрямовані на покращення, повинні винагороджуватись, бо інакше втрачається стимул це робити. Так і це видання стало нашим поштовхом на покращення і вже в 2011 році воно досягло тих критеріїв, на які ми орієнтуємось в нашій діяльності. Перевидана в 2011 році карта видавництва “Aurius” з видозміненою назвою “Свидовець – полонина Красна – Ґорґани”  була вже значно кращою від видання 2009 року. Передусім тому, що в 2009-10 роках спеціально вивчались не досліджені раніше території, які відображені також в нових картах малого формату Центральні Ґорґани та Західні Ґорґани.

 

Наступною стала карта Східних Бескидів “Ужанський національний природний парк”, яку в наступному виданні теж планується поправляти і доповнювати. Видана в 2012 році карта “Свидовець – Чорногора”  є частково видозміненою чеською картою, в якій замість Ґорґан більший акцент зроблений на Свидовець та Чорногору, і яка є більше пристосованою до потреб чеського та польського покупця.

Виданий в Україні в рамках проекту атлас-путівник “Яремчанщина туристична та заповідна” був першою спробою зробити екологічно спрямований атлас Українських Карпат. Затрати на його видання є суттєво більшими, аніж на видання карт, але, незважаючи на його невелику ціну (за ціною карти), він поки не виправдовує наших сподівань на продовження роботи в даному напрямку через малий попит на нього.

Буде помилкою вважати, що всі наші карти є виключно чеськими чи українськими – велику і кропітку роботу із створення основи карт взяло на себе польське видавництво “Compass”, з яким ми починали нашу співпрацю. В Польщі дане видавництво реалізує ті ж самі карти, що і чеське, але з власною обкладинкою.

Завдяки відміні ліцензування картографічної діяльності в 2012 році вдалось започаткувати видання карт на поправленій картооснові в Україні. Новим партнером стало видавництво “АССА” з  міста Харків, яке займається розповсюдженням карт на території України. Тому фактично всі наші карти мають спільну картографічну основу і є результатом тісної співпраці чехів, поляків та українців з метою створення якісного карпатського туристичного продукту, який ми пропонуємо до вашої уваги.

Ми докладаємо великих зусиль для того, щоб наші карти ставали кращими і будемо намагатись покрити ними всю територію Українських Карпат. Чекаємо на Ваші відгуки, пропозиції та зауваження, а також закликаємо не порушувати авторських прав при використанні карт. Видання карт є дуже вартісною та кропіткою справою, а перші видання нової карти, в кращому випадку, тільки покривають витрати на її створення. Очікуємо на Вашу підтримку!

Василь Гутиряк