Нещодавно проводились пригодницькі перегони Gorgany Race 2020 і по їх завершенню учасники скаржились на те, що гора Лопушна (1694 м) на підготовлених мною картах та картах OSM, якими користуються користувачі смартфонів, вказані в різних місцях! Спробую прояснити ситуацію і далі можемо обговорити що з цим надалі робити.
Карти OSM посилаються на дані Вікіпедії, яка використовує давню польську карту WIG (1934-35 роки). На ній висота 1772 м вказана як Лопушна. Прізвище людини та аргументи, яка подала це у Вікі, мені невідомі, але мабуть карти WIG були для неї єдиним джерелом інформації?
Коли в 2006 році ми з польським видавництвом Compass, в рамках спільного проєкту, видавали карту Ґорґани, то я цікавився іншими архівними даними, про які буде згадано нижче, а також враховував що в 2004 році Григорієм Мельником (на той час заступник начальника управління туризму Івано-Франківської ОДА) спільно з ДНВП Аерогеодезія та Карпатигеодезкартографія вже видана карта Центральні Ґорґани і там вершина 1694,7 м вказана як Лопушна! Попереднє, відоме мені видання Київської військово-картографічної фабрики, вказувало висоту 1836 м як гора Лопушна, а 1818,5 м – гора Сивуля (з бетонним стовпом)! Ці ж дані подані на виданих раніше картах Генштабу. З власного досвіду дослідження та видання карт видається що Генштаб також брав за основу давні польскі карти WIG, але коли вони чогось не розуміли в них, то виправляли слова на “общепонятний для советского гражданина язык”, а в кращому випадку питали в керівництва місцевих лісгоспів (особливо дані по урочищах).
Також потрібно враховувати, що місцеві мешканці, як правило, рідко давали назви вершинам – для них завжди важливішими були ТЕРИТОРІЇ. І саме території вони давали назву! Вершини почали називати скоріш за все туристи, які почали туди приїжджати і питати місцевих як ото називається . Тому я не виключаю, що польські дослідники також могли помилятись в написанні назв, адже українска мова для них також не була рідною!
Що ж кажуть інші архівні дані.
На карті Адама Ленкєвіча Gorgany Zachodnie (1926 рік), між висотами 1772 м та 1836 м вказана єдина назва Сивуля!
Трохи проясняє ситуацію польський дослідник Henryk Gasiorowski у виданні Gorgany (1933-35 роки). В ній висоту 1694 м, яка в нас вказана як Лопушна, він називає Боревчина (давній вимір 1696 м). А далі саме цікаве.
Він пише що назва Сивуля почала вживатись серед туристів тільки в останні роки і що першим хто описав ці райони був Marjan Lomnicki і Сивулею він називав теперішню висоту 1818,5 м (давній вимір 1815 м), а висота 1836 м називалась тоді Лопушна! Також добавляє, що жителі села Пороги висоту 1815 м (сучасна 1818,5 м) називали ще Сивань, а висоту 1836 м – Сивань Ближній. Також серед місцевих зустрічалась назва обох вершин як Близниці!
Він пише про це в 30-х роках, але на карті 1926 року вказана назва Сивуля! . Можливе пояснення – дані Ґонсьоровським збирались всі попередні роки і тільки в 1933 році були опубліковані.
Щодо висоти 1772 м, яку прихильники назв OSM називають Лопушною, то дослівно інформація про це читається так – “через висоту 1772 м виходимо на вершину Лопушна 1836 м”!!! Тому стверджувати що висота 1772 м має назву Лопушна є помилкою! Окрім цього, цю висоту складно назвати вершиною, тому що вона майже рівна за профілем!
Мій висновок.
Сивулю Велику колись називали також Лопушна, Сивуля, Сивань Ближній або обидві вершини Близницями! Добре що Сивуля Мала не має заперечень .
Щодо Лопушної, то враховуючи що потік Лопушна витікає з-під даного масиву, а також що в 2004 році вже була видана карта Центральні Ґорґани, було вирішено залишити в 2006 році цю назву для висоти 1694 м. Якщо цю висоту і перейменовувати, то тільки на назву Боревчина (за Г.Ґонсьоровським).
Якщо хтось має аргументовані заперечення, то буду радий вислухати!
Обговорення тут