Нова карта маркованих маршрутів

Карта Ґорґани, полонина Красна, Свидовець

Пропонуємо до вашої уваги нову карту, підготовлену чеськими розробниками – фірмами Ауріус і Контінг та видавництвом Рутенусь (Кросно, Польща) за участі фундації «Карпатські стежки», Карпатського Туристичного Товариства CAV, Закарпатського гірського пошуково-рятувального загону та Інтернет-сайтів www.karpaty.netwww.karpatywschodnie.pl.

З виданням даної карти була завершена чотирирічна робота із створення туристських маршрутів в гірському масиві Ґорґани та прилеглих районах. Майже рік працювала група з кількох десятків добровольців та помічників з Чехії, Польщі та України під керівництвом Алеша Кучери (Чехія, Карпатське туристичне товариство CAV) та Василя Гутиряка (Україна, фундація «Карпатські стежки»), що дало можливість створити найактуальнішу мапу дуже розлогого гірського району. Знакувальні роботи на території Закарпаття в 2009 році були до фінансовані урядом Чеської Республіки за посередництва благодійної організації «Людина в скруті».

Не маю повноважень розповідати про роботу інших учасників, але можу описати участь фундації «Карпатські стежки» в даному проекті.

Пропозиція взяти участь в розробці даної карти і проведенні знакувальних робіт мені поступила на початку весни 2009 року і з того часу ми розпочали нашу працю. Переді мною було поставлене завдання деталізувати терени Івано-Франківської області і прилеглих територій Закарпаття, але особливу увагу приділити свіжим вирубкам. Також промаркувати маршрути на Закарпатті, які є дотичними до маршрутів, що прокладені на території Івано-Франківської області.

Через наявність снігового покрову, пошуки і маркування стежок були відкладені до літнього періоду, а в той час, озброївшись фотоапаратом, ми виходили на найвищі вершини і фіксували порубані ґорґанські терени. Можливо на мапі вони будуть не достатньо точними, але іншої можливості подати актуальну інформацію ми не мали (аерофотознімки з Інтернету не відображають найновіший стан).

Влітку через зайнятість на знакуванні (в т.ч. і на Закарпатті) не завжди вдавалось долучитись до актуалізації терену, але восени цьому була приділена достатня увага – перевірка територій тривала аж до середини листопада 2009 р. і проводилась вона за участі Василя Фіцака, Оленки Гринчишин та Юрка Гудими двома-трьома навігаторами.

Не вдалось показати всього також через брак фінансування – для проведення актуалізації мапи кошти були виділені тільки на паливо для автомобіля (15-16 поїздок в терен) та на переклад текстів з чеської чи польської мов. Насправді виїздів було здійснено більше і тільки тому, що хотілось зробити добру мапу. Подібна ситуація була і на закарпатській стороні – більшість робіт виконувалась на громадських засадах і переважно за власні кошти.

За основу брались старі військові 500 метрівки та мапи WIG (Польща). Військові мапи надавали інформацію про дороги, а от джерелом інформації про стежки були саме старі польські мапи. Інформація з даних мап заносилась в навігатори і перевірялась в терені. Таким чином вдалось перевірити та заново відкрити для себе велику кількість старих стежок в мало відвідуваних районах Ґорґан.

Це робилось ще й для того, щоб любителі мандрівок немаркованими шляхами змогли здійснювати свої подорожі. Надіємось, що після цього в нашу сторону більше не лунатимуть закиди щодо масової розмальовки ґорґанських теренів – необхідно просто взяти і порівняти кількість існуючих немаркованих та маркованих стежок.

Але тут необхідно уточнити, що дані стежки переважно не чищені та захаращені, хоча в останні роки єгерська служба лісгоспів все більше відновлює їх. Але якщо нам вдалось ними пройти і зафіксувати їх, то надіємось, що прихильникам мандрівок «по-дикому» це теж буде під силу. Користувачам також необхідно враховувати, що на карті можливі похибки через те, що їх дають власне навігатори, які залежні від погодних умов та розташування супутників. Помилки можливі також через неточне накладання треків на стару картографічну основу (річки, потічки тощо).

Окремо хочеться підкреслити, що для того щоб все це зафіксувати, насправді були пройдені в декілька десятків разів більші відстані і дослідженнями була охоплена значно більша територія.

Назвам не приділялась особлива увага і вони, в основному, були взяті із раніше виданої за нашої участі мапи «Ґорґани» (видавництво Compass, Краків). Текстова інформація на карту подавалась переважно чеською стороною, а з моєї сторони були поправки та переклад. Інформація щодо назв на закарпатській стороні надавалась не мною, окрім інформації із суміжних з нами територій. Враховувались також зауваження консультантів з Польщі та Чехії.

Дана карта друкувалась в Польщі і тому ціна її продажу встановлювалась виходячи із середньої ціни на подібну продукцію в сусідніх державах. Вона становить близько 50 гривень. Друк карти здійснювався коштами видавництва, інформація на ній подана в трьох мовах і тому видавнику немає особливої різниці де її реалізовувати.

В даний час отримано 50 карт і частина з них вже є чи буде від сьогоднішнього дня в наших представників у Львові та Івано-Франківську, а на днях і в с.Осмолода у рятувальника.

На завершення хочеться зазначити наступне. Не буває хороших речей, якщо вони не зроблені якісно та професійно. Так само не буває детальних, хороших карт, якщо професійно не досліджувати територію. А це вимагає затрат часу та коштів. Тому добрі карти не можуть бути дешевими. Дану карту ми намагались зробити хорошою, навіть не зважаючи на те, що наша праця майже не оплачувалась. Якщо б вона оплачувалась як і звичайна робота, то даний продукт напевно був би ще кращим. Але незважаючи на це, ми готові вислухати ваші пропозиції щоб зробити її в наступному виданні ще кращою. Пишіть нам на пошту чи телефонуйте. Інформація про це в Контактах. За цими ж контактами ви можете придбати і інші видання.

Ваша фінансова підтримка дасть можливість в подальшому покращити нашу роботу для вас.

голова фундації Василь Гутиряк