Відновлення діяльності фундації “Карпатські стежки”

Після 3 років не надто активної діяльності, 18 грудня на позачергових Загальних зборах фундації “Карпатські стежки” було прийнято рішення про відновлення її активної роботи. На зборах, на яких були присутні 7 осіб, були внесені доповнення та зміни до Статуту організації і вибрано новий склад Правління організації в складі: Фіцак Василь, Романів Роман, Гринчишин Оленка. Керівником організації вибрано Фіцака Василя, а Ревізором організації – Гутиряка Василя. Також обговорено основні засади та напрямки діяльності організації, набуття членства та інше.

Найближчим  часом Правлінням організації будуть розроблені і запропоновані до затвердження плани діяльності фундації на 2017 рік та деталізовані умови набуття членства в організації, про що буде повідомлено додатково. Далі по тексту буде надано пояснення, чому вирішено відновити нашу роботу, незважаючи на те, що існує також Туристичне товариство з однойменною назвою “Карпатські стежки”.

Василь Гутиряк

Почну здалеку, щоб було зрозумілим, на яких принципах будувалась робота організації. Вся концепція та ідеологія фундації “Карпатські стежки” розроблялась мною особисто в період 2000-01 років після навчання в Польщі, в Академії місцевого розвитку, де нас вчили місцевому самоврядуванню і як правильно реалізовувати ідеї, які виникають в процесі становлення. Тому магічне тепер слово “децентралізація” мені знайоме вже більше 15 років. Але, насправді, інше слово є основним у всій цій діяльності – це слово громада! Тільки тоді, коли група людей вирішить щось насправді зробити, буде видимий результат. Важливо вибрати ціль, розподілити обов’язки і рухатись до вибраної мети.

Під час діяльності фундації до неї приходили нові люди з новими ідеями і всім цим людям я завжди говорив одне й те ж – маєш цікаву ідею, групуй навколо себе однодумців і реалізовуйте її! Для мене немає різниці, як ви це буде робити – з фундацією чи без неї. Якщо наші засади співпадають, тоді можемо спробувати разом, але якщо ні, тоді нічого не заважає створити окрему громадську організацію і працювати самостійно!

Після 10 років діяльності, коли таких активних людей в нас ставало все більше, я для себе вирішив, що не хочу більше займатись управлінськими функціями і до настання своїх 50 років маю намір повністю відмовитись від керівництва організацією. А після цієї дати займатись в організації тільки тим, чим мені найбільше подобається – дослідженням стежок, розробкою детальних карт та створенням нових маршрутів для мандрівників. Ця подія повинна була наступити наприкінці 2013 року і до того часу нам необхідно було створити фактично нову організацію, тому що розширена сфера діяльності вже не вписувалась в можливості фундації.

Таким чином для нового Туристичного товариства сформувалось 7 напрямків діяльності: маркування та утримання маршрутів, догляд за гірськими будиночками, масштабний екологічний напрямок, яким мали займатись 2 людини, співпраця із закордонними громадськими організаціями, медіа та Інтернет ресурси і співпраця з іншими громадськими організаціями України (2 особи).

Передбачалось, що за кожний напрямок відповідатиме конкретна людина і вона буде формувати свою власну команду для реалізації подальшої діяльності. Команди мали б формуватись з майбутніх членів організації, які, окрім сплати символічних членських внесків (120 грн. в рік), мали б активно долучатись до роботи по напрямках діяльності Товариства.

Але на завершальному етапі формування Правління організації я побачив, що окремі члени Правління насправді хочуть займатись не тими напрямками діяльності, на яких я їх бачив найбільш ефективними для діяльності Товариства.

Кожен з нас має певні здібності і знання. Якщо активіст приходить в громадську організацію допомагати, то він має право вибору, чим він хоче займатись. Але якщо активіст береться керувати певним напрямком діяльності організації і при цьому управляти людьми, то, на мій погляд, це має бути вже фахівець із знаннями та специфічними навиками та вміннями.

Але на той час більшості членів Правління здається хотілось скоріше завершити цей процес і вже потім без мене вирішувати всі питання самостійно. Такий підхід виглядав для мене профанацію ідеї, заради якої створювалось нове Товариство і тому я відмовився від входження в таке нове Правління організації. А щоб не заважати своїми порадами керівництву, відмовився також від членства в Товаристві. На той час моя нервова система переживала не найкращі часи і я вирішив робити тільки те, що приносить їй спокій :).

Тоді ж я вирішив 3 роки не закривати фундацію “Карпатські стежки”, щоб подивитись на те,  як нова команда буде реалізовувати намічені плани. Членами фундації весь цей час були 2 особи (що передбачено Законодавством) та ще декілька добровольців, які допомагали нам у створенні нових маршрутів в Гринявських горах та на Буковині і у відновленні маркування на особливо проблемних туристських маршрутах. Наша діяльність в 2014-16 роках свідомо була незначною, щоб дати можливість проявити себе новому Туристичному Товариству “Карпатські стежки”.

За наявною інформацією, на самому початку в новому Товаристві не прижився активіст, який мав займатись міжнародним напрямком – можливо ще й тому, що від цього напрямку вирішено було відмовитись і нове Товариство відхилило ідею вступу в Європейську Асоціацію Мандрівників на даному етапі. Пізніше через розбіжності покинув організацію керівник екологічного напрямку, а навесні 2016 року написав заяву на звільнення від посади керівник Туристичного Товариства Василь Фіцак. Згідно Законодавства, керівник громадської організації займає свою посаду до моменту звільнення його на Загальних зборах організації, тому він формально ще рахується керівником Товариства.

За ці роки я жодним чином не втручався в роботу новоствореного Товариства і тільки давав поради на запитання, які могли б допомогти в діяльності Товариства. Тому жодним чином не хочу публічно коментувати що і як робилось в цей час – це справа членів Товариства. Минуло 3 роки, і я опинився перед вибором і повинен був цей вибір зробити, адже я все це починав і знаю більшість цих людей і їх можливість реалізувати те, що було задекларовано.

Весь час, коли я займався фундацією, я завжди говорив – ми працюємо на результат!!! Нове Товариство створювалось з певною метою щоб досягнути нових результатів, але за 3 роки діяльності воно тільки продовжувало робити те, чим раніше займалась фундація. Я не чув про створення жодної з груп по напрямках роботи, окрім того, що в 2015 році було проведено літній збір для навчання маркувальників. Але в 2016 році і маркувальні роботи фактично припинились.

Я знаю фактичні можливості керівників, які залишились в Правлінні Туристичного Товариства і не вірю в те, що вони можуть реалізувати те, що планувалось в 2013 році. Судячи з інформації календаря 2017 року, цьогорічна робота нового Товариства нагадує мені роботу нашої влади – ми рухаємось в певному напрямку, але не знаємо коли туди прийдемо.

Справа членів Туристичного Товариства залишати їх при керівництві чи вибирати нових, але я, як засновник фундації і людина, яка віддала цьому останніх 16 років свого життя, не зможу дивитись, як будуть занепадати створені нами маршрути. Я 12 років безоплатно займався організацією роботи фундації, а в інший час паралельно досліджував та маркував туристські маршрути.

Тому я підтримав ініціативу відновити роботу фундації “Карпатські стежки” і більшу частину нашої уваги ми будемо приділяти тільки знакованим туристським маршрутам. Дотримуючись принципу – не займатись керівництвом організації після 50 років, я погодився на статус Ревізора, що дасть мені можливість контролювати діяльність організації і давати поради, коли буду бачити явні ознаки неправомірних дій.

Це не знімає з мене обов’язку також займатись відновленням маркованих маршрутів, і в 2017 році ми спільно запропонуємо громаді, як це може відбуватися. Протягом 2016 року я неодноразово обговорював це питання з видавництвом “АССА”, з яким ми видаємо карти і маємо спільний погляд на вирішення даної проблеми.

Тому, починаючи з 2017 року, паралельно існуватимуть дві організації з однаковими назвами – «Карпатські стежки». Ми сподіваємось, що це дасть стимул Туристичному Товариству активізувати свою роботу і почати нарешті робити те, що було декларовано в 2013 році – тим більше що дуже велику частину роботи ми візьмемо на себе. Але також нормально сприймемо визнання Товариства, що реалізація ними такого проекту в сучасних реаліях є нереальною через ряд причин.

Назва “Карпатські стежки” зобов’язує, а не береться для піару!