Знакування маршрутів в Ужанському національному парку

текст Алеш Кучера, Василь Гутиряк, фото Василь Фіцак

Знакування шляхів на території Ужанського національного парку відбувається за участі фундації «Карпатські стежки» та волонтерів з Польщі та Чеської Республіки.
У вересні і жовтні 2010 року були ознаковані перші маршрути, які входять в мережу Закарпатського туристичного шляху (ЗТШ) від словацького кордону в напрямку Ужоцького перевалу. В даний час довжина знакованого відрізку тут становить близько 75 км і починається він в селі Великий Березний (від залізничного вокзалу) і далі прямує на хребет Яворника (1017м н.р.м.) – 9 км, до старого туристичного притулку Клубу Чехо-Словацьких Туристів (KČST), де є можливість заночувати.
До даного часу зберігся тільки один історичний притулок KČST в Українських Карпатах – хата на Яворнику.                                                                                                                              Притулок під Яворником

 

Хата була збудована в 1936 році під хребтом Яворника з давньою назвою Юда (910м н.р.м.). В 1919-39 роках на території давньої Підкарпатської Русі, в межах колишньої Чехословаччини (в даний час територія Закарпатської області України) стараннями товариства KČST було ознаковано близько 1300км туристських шляхів і збудовано 17 притулків і хатинок для туристів. Але з часом вони були зруйновані. Більше про хату під Яворником можна прочитати тут

 

 

На Яворнику шлях повертає в долину річки Уж – 6 км до Дубового Гаю і далі попри відпочинковий комплекс Віссон знову піднімається на гору Стінка 1019м н.р.м. – біля 11 км. Дана гора відома місцем падіння в 1866 році метеориту вагою 279 кг.

Табличка на місці падіння метеоритуСтолітній дуб

Далі шлях сходить до села Стужиця з його віковічними дубами і переходить на хребет Черемхи (1130м н.р.м.), де в часи Першої Світової Війни в січні та лютому 1915 року загинуло 25 тис. воїнів. Великі морози, які досягали відмітки -30 градусів, привели до смерті солдатів від замерзання.

Поховання на г.ЧеремхаПоховання на г.ЧеремхаПоховання на г.Черемха

З даного хребта відкриваються одні з найкращих видів на Польські Бещади та українські Пікуй та хребет Острої Гори. Також тут знаходиться одне з найбільш відомих місць поховання солдат Першої Світової Війни. Короткий годинний спуск приводить нас до гірського села Лубня (4 км). Останнім знакованим відрізком восени 2010 року був вихід на заліснену вершину Плішка (1068м н.р.м.) і схід до села Верховина Бистра (близько 7 км).

Наприкінці березня 2011 року, користуючись з нагоди – ранньої та теплої весни, групою волонтерів було продовжено знакування червоного шляху з Верховини Бистрої в напрямку тунелів над Щербином до Ужоцького перевалу і далі через Круглу на Кінчик Гнильський, що склало більше 20 км.

Чеські волонтери Під Ужоцьким перевалом
Від села Ужок ознаковано жовтий шлях – вихід на хребет межі Закарпатської та Львівської областей до вершини Кругла (981м н.р.м.)- 4 км. Від села Ставне перезнаковано на синій колір старий існуючий маршрут до хати під Черемхою, де вже проходить червоний шлях з Лубні. Він може бути варіантом виходу на гору Черемха (6км) з долини річки Уж.
На схід від Великого Березного ознаковано маршрут від Руського Мочара (де знаходиться база відпочинку та туристичний клуб Слідопит) через хребет Яворника до Кострини (11 км, синя марка). Розпочато знакування маршрутів від сіл Люте та Волосянка.

Маркування на Яворнику
На даний час ознаковно основні шляхи в Ужанському національному парку, які дозволяють туристам ознайомитись з Українськими Бескидами.
Про інші туристичні маршрути та природні цікавинки на даній території можна прочитати на сайті парку. Щоб без проблем пересуватись знакованими туристськими шляхами в прикордонному районі хретами Черемхи та Плішки, необхідно зареєструватись в прикордонному загоні у Верховині Бистрій, а для виходу на хребет Стінки – в селі Княгиня. Як правило, відношення прикордонників є привітним і професійним. Після погодження маршруту мандрівки прикордонники радізв’язком інформують своїх колег про наявність на даній території туристів. В такий спосіб можна уникнути непотрібних неприємностей і перевірок на маршруті з огляду на те, що даний район є популярним серед нелегалів з країн Азії. Але в будь-якому випадку обов’язковим є наявність вашого паспорта!!!
Під час проходження маршруту біля тунелів, заборонена фото- та відео зйомка їх та охоронців! Рекомендовано також узгоджувати ваш перехід з охоронцями.
В даному районі хороше транспортне сполучення та є можливість для ночівлі в селах Кострино, Руський Мочар чи Ставне або в оригінальній хаті KČST під Яворником, яка має своєрідний карпатський клімат. Більше інформації про ночівлю на даній території можна знайти на даному сайті

В проекті знакування туристських шляхів також заплановане видання докладної туристичної карти мірилом 1:50 000 (подібної до карти Ґорґани, полонина Красна, Свидовець) в співпраці з гірською рятувальною службою Закарпаття. Видання заплановане на червень 2011 року видавництвом Aurius. На карті будуть показані актуальні туристські шляхи, кладовища воїнів Першої Світової Війни, сільські садиби та бази відпочинку, актуальні краєзнавчі назви, які відомі в регіоні і вживані серед рятувальників та місцевого населення, лижний комплекс Вишка – Красія з витягами та спусками і актуальний стан доріг біля польсько-словацького кордону.
Карта охопить територію поза межами УжНП і включатиме Остру Гору і хребет до Пікуя.
На протязі 2011 року при співпраці Ужанського національного парку, Гірської пошуково-рятувальної служби України (ГПРЗ Закарпаття)і фундації «Карпатські стежки» заплановано продовження знакування туристських маршрутів за фінансової допомоги уряду Чеської Республіки в рамках проекту «Чесько-польський форум» Міністерства закордонних справ ЧР.