Оновлено та перевидано карту «Центральні Ґорґани»

Напередодні літнього сезону оновлено та перевидано карту «Центральні Ґорґани». Роботи по перевірці територій, які не вдалось дослідити в першому виданні, були продовжені, але весняний сніговий покрив трохи обмежив наші можливості в часі. Тому для досліджень були вибрані тільки найближчі недосліджені райони та території, на яких відбулись зміни в зв’язку з лісогосподарською діяльністю.

В період від 21 березня до 19 травня 2015 року було здійснено 10 виїздів, в сукупності дослідження тривали 16 днів і в результаті на карту було подано близько 200 км нових перевірених стежок та доріг. Більшість змін відображені на горизонтальній частині карти.

Додатково досліджено:

–      виходи в район вершин Пасічанка – Підсмерічок від сіл Пасічна та Черник;

–      нові лісові дороги під хребтом Чортка від сіл Манява, Пасічна (Букове) та Стара Гута;

–      більше 50 км єгерських стежок під старим кордоном у верхів’ях рік Бертянка, Плайська та в районі Пантира;

–      екостежки та нова дорога до оновленого дендрарія “Високогірний” (Тавпиширка);

–      єгерські стежки та нові маршрути в районі села Стара Гута.

Зверніть увагу! Державна резиденція «Синьогора» в селі Стара Гута вже відкрита для відвідувачів і є можливість організації екскурсій для організованих груп. Тому є необхідність більш детально зупинитись на правилах проходження її територією також  і неорганізованими туристами.

Трохи історії.

Державна організація “Резиденція “Синьогора” організована на базі старого відомчого санаторію в 2001 р. і підпорядкована Державному управлінню справами.  Указом Президента України від 21 грудня 2009 року «Синьогора» була реорганізована в національний природний парк, однак Державне управління справами донедавна активно саботувало виконання Указу, а останнім часом це питання замовчується – скоріш за все, по причині відсутності фінансування. Ми не показали межі створеного парку тому що він існує поки що тільки в Указі.

Слід враховувати, що вся територія Державної організації “Резиденція “Синьогора” займає площу 10866 гектарів і приблизно обмежена долинами річок (з притоками) Бистриця-Солотвинська, Лопушна, Кузьминець Великий та Сем’ятин.  Більшість цієї території була відкритою для відвідування і там були прокладені туристські маршрути. Але долина річки Сем’ятин донедавна була закритою для вільного відвідування і не було можливості її дослідити. Тепер нам дозволили та допомогли зробити дослідження території під хребтом Чортка та г.Ріпна і ми показали існуючі там стежки та дороги на карті. Інша територія цієї долини поки що є небажаною для відвідування з різних причин – сподіваємось що до наступного перевидання вона стане більш доступною для досліджень.

Також слід розрізняти Державну організацію “Резиденція “Синьогора” та комплекс президентських будівель, який в неї входить і на території якого проводяться платні екскурсії. Територію останніх охороняє державне Управління охорони і прохід цією територією категорично заборонений! Далі детальніше про територію, яка показана на карті обмежувальними знаками “Заборона в’їзду”:

–      ми не показували жодних будівель на даній території тому що вона є режимним об’єктом,

–      організовані екскурсії комплексом президентських будівель дозволені за попереднім записом, що не передбачає наскрізного проходження цієї території,

–      наскрізний прохід цієї території приведе до затримання туристів з повним обшуком і витрушуванням наплічника – така в УДО існує затверджена процедура,

–      для вияснення обставин та особистостей викликається міліцейський наряд і турист чи група доставляється для зібрання письмових пояснень в смт.Богородчани.

Вся ця процедура займе багато часу і щоб цього уникнути, працівниками резиденції була промаркована обхідна стежка (синя марка) перед входом до площадки для гвинтокрилів. Зі сторони села вона бере початок від непрацюючого готелю “Гута” (тут необхідно домалювати знаки, що буде незабаром зроблено ). Довжина обхідної маркованої стежки ~2,5 км, а прохід забороненою територією 1,6 км – тому туристам варто подумати що буде швидше.

Цей варіант буде в нагоді туристам, які будуть сходити в долину річки Сем’ятин із сусідніх хребтів. Для туристів, які хочуть перейти від Старої Гути на хребет Чортка (чи зворотно) і далі за вибраним маршрутом, за ініціативи адміністрації резиденції нами вже промарковано власними силами маршрут, який на карті показано як жовтий. Цей 12 км маршрут марковано від вольєрів з ведмедями (пара та 2 малих) старою стежиною, далі новою дорогою на хребет Чортка зі спуском до полонини Комарники і до стику з червоним маршрутом між Манявським та Бухтівецьким водоспадами.

Після встановлення оновленої картосхеми маршрутів, цей маршрут буде продовжено від вольєрів до автобусної зупинки в с.Стара Гута. В зв’язку зі створенням нового маршруту, жовте маркування маршруту до пол.Рущина тепер починається від стику зі зеленим за 5 км дороги.

На карті також показано перебіг нового маршруту на г.Сивуля Мала (чорна марка), прочищеного та маркованого добровольцями ГО «Переходи» з Богородчан та єгерською службою ДО «Резиденція Синьогора». Початок маршруту слабо помітний, далі приємна стара стежка із чисельними поворотами, і наприкінці видовищний стрімкий вихід на вершину Сивулі Малої. В подальших планах ініціаторів є вивід його в сідловину між Сивулями, тому на карті маркування показане тільки під вершину.

Окрім створення нового маршруту на хребет Чортки, в процесі підготовки до перевидання карти було прийняте спільне з видавництвом «АССА» рішення відновити власними силами маркування на всіх відомих нам проблемних місцях маркованих маршрутів. В результаті було відновлено маркування на маршрутах:

  1. с.Гута – Шиворис – пол.Малиновище – водоспад Манявський – г.Бзинковачка – водоспад Бухтівецький (22 км, червона марка).

Після чисельних вирубок маршрут на відрізку Шиворис – пол. Малиновище прокладено траверсною тракторною дорогою, яка часом є дуже мокрою. Також заново маркована нова лісова дорога.

Під г.Шиворис підведено нову лісову дорогу від с.Пороги, але роботи на ній зупинено і тому ми не можемо передбачити коли і яку частину цього маршруту надалі буде знищено.

2. Нова дорога біля пол.Валова – пол.Комарники – траверс г.Погарчина (4 км, чорна марка).

Біля пол. Комарники вирубкою було знищено всі знаки і не було видно вхід на стежку. Також на маршруті попередніми маркувальниками було поставлено недостатню кількість марок.

3. с. Манява – Манявський Скит – Верхні сади – пол. Монастирецька (8 км, жовта марка).

Маршрут було перезнаковано в зв’язку з будівництвом нової лісової дороги.

4. с. Стара Гута – підйом за пол.Лопушна (відрізок 8 км, зелена марка).

Більшість марок було знищено разом із розширенням існуючої дороги.

5. водоспад Бухтівецький – пол.Монастирецька – г.Діл – г.Плітки – г.Яршиця (10 км, зелена марка).

Більшість марок було знищено разом із розширенням існуючої дороги. Подальший змінений спуск до Постояти  (2,5 км) буде до марковано найближчим часом. Зміни в перебігу цього маршруту відбулись через те, що повені змили беріг ріки із стежкою і утворились плавні.

6. Заново марковано початок маршруту с. Пасічна – г. Пасічанка (зелена марка) та поновлено знаки на початку маршруту с. Пасічна – водоспад Бухтівецький (зелена та червона марка)

7. Поновлено маркування на 6-7 км маршруту с. Максимець – пол. Боярин (зелена марка). Частина знаків була стесана сокирою.

Всього під час підготовки карти марковано ~66 км різних маршрутів. Дані роботи з власної ініціативи проведені групою волонтерів в складі Василя Гутиряка, Оленки Гринчишин, Олега Кравчука і Романа Романіва.

В черговий раз звертаємось з проханням до мандрівників інформувати на електронну скриньку про наявність проблемних місць в маркуванні та невірно поданої інформації на виданих нами картах – будемо намагатись оперативно це ліквідовувати.

Карта «Центральні Ґорґани» перевидана на шведському матовому папері, більш стійкому до згинання, і сподіваємось, що вона більше сподобається мандрівникам аніж попереднє видання.

Вдалих подорожей з нашими картами!

Василь Гутиряк