Після перевидання навесні 2014 року найбільш популярної серед туристів карти “Східні Ґорґани”, видано другий тираж карти “Західні Ґорґани”.
Ми не акцентували увагу туристів на перевиданні першої, тому що дуже великих змін в деталізації території, яку вона покриває, не відбулось. Серед найбільш значущих оновлень в карті «Східні Ґорґани» – показ маркованих маршрутів туристичного комплексу «Буковель», схему яких надав нам представник його адміністрації, та поправки в долині потоку Лопушанка що біля Ясіні. Звертаємо Вашу увагу, що дані маршрути самостійно створювались ТК “Буковель” і два з цих маршрутів знаковані кольорами, які не відповідають визнаним стандартам для маркування (фіолетовий та коричневий).
Для перевидання карти «Західні Ґорґани» була зроблена додаткова перевірка території, яка раніше не була досліджена. Роботи по перевірці розпочались відразу після завершення дослідження території для карти “Верховинський Вододільний хребет. Полонина Руна”.
В період з 29 серпня до 11 жовтня було здійснено 7 виїздів, в сукупності дослідження тривали 19 днів і в результаті на карту було подано близько 225 км перевірених стежок та доріг.
Отож, в новому виданні «Західні Ґорґани» додатково досліджено:
1. Від с. Колочава, Міжгірського району
– долину потоку Сухар і виходи з неї на сусідні хребти;
– долину потоку Герсовець і виходи на хребет Дарвайка – Ясновець.
2. Від с. Осмолода, Рожнятівського району
– верхів’я річки Лімниця (хребет Верхній Дарів та малодоступний кордон Пробита – Буштул – В.Кепута – М.Кепута – Плитка – Гробок – Явір і його відроги);
– в зв’язку з чисельними вирубками додатково перевірено виходи з Довгої Поляни під г.Канусяк В. та г.Ялова Клива;
3. Від с. Усть-Чорна Тячівського району
– верхів’я річок Мокрянка та Бертянка і виходи на сусідні хребти (вершини Стеняк – Передня, Странжул, Берть).
Останнє дослідження було зроблено також задля того, щоб показати туристам район, який раніше не був показаний нами в попередньому виданні і не перекривався нашими картами. Через це в новому виданні «Умовні позначення» перенесені в лицьову частину карти і вони закрили район північніше села Вишків. Дана закрита територія буде подана в планованому новому виданні, яке охоплюватиме територію на захід від с. Вишків. Зворотна частина карти тепер містить тільки покриття території без додаткової інформації.
Щоб подати туристам інформацію про видані нами карти, ми винесли її за межі карти і надрукували на додатковому аркуші, який буде додаватись до кожної карти. Це було зроблено за рахунок залучення рекламодавців і, якщо надалі буде така можливість, то завдяки цьому ми відкриватимемо нові території на раніше виданих картах.
Користуючись міжсезонням, ми вирішили не спішити з перевиданнями і врахувати зауваження туристичної спільноти щодо паперу, на якому друкуються наші карти. Хочемо запевнити прихильників теорії економії, що ми ніколи не мали на меті зекономити кошти на папері – вартість паперу та друку не йде в ніякі порівняння з вартістю картографічної роботи та затратами на дослідження території. Попередній фінський папір був найкращим варіантом, який тільки могли запропонувати вітчизняні поставщики паперу.
Ми постійно займаємось питанням пошуку паперу з кращими характеристиками, і наразі нами закуплена пробна партія шведського паперу, який позиціонується в європейських країнах як високоякісний папір в т.ч. для картографії. Найближчі 2-3 видання наших карт, починаючи з карти «Західні Горгани», ми будемо друкувати на новому папері. Будемо вдячні за відгуки та коментарі туристичної спільноти щодо придатності нового паперу для наших карт.
Принагідно зазначимо, що ламінування карт наразі ми не плануємо через дороговизну обладнання, яке застосовується для ламінування карт одночасно з їх складанням. Щоб покрити його вартість необхідно займатись картографією в загальноукраїнському масштабі. Тільки такий масштаб може дозволити нам також купувати папір оптовими партіями. Але, враховуючи рівень розвитку активного туризму в Україні на даний час і перспективи розвитку паперової картографії, це видається недоцільним.
Наостанок трохи практичної інформації щодо досліджених територій.
- Більшість із досліджених нами стежок є витоптаними стежками заготівельників ягід та грибів. Тому на схилах Дарвайки, Ясновця, Стеняка, Берті та Побитої можна зустріти як мешканців найближчих сіл так і місцевих ведмедів :).
- Якщо йти від г. Стримба в напрямку г. Передня, то обходити г. Стеняк краще найнижчим траверсом справа. Він виведе на полонину, на якій можна поповнити запаси води і звідти, трохи піднявшись, вийти на іншу гарну траверсну стежку, яка виведе в сідловину під г. Передня. Верхні траверси Стеняка є значно гіршими і менше ходженими.
- Обхід Берті по західному схилу не дуже чіткий. А видима від Берті стежка на східному схилі Малої Кепути є нечищеною і не дуже ходженою, але ми пройшли її за пів години без важких наплічників. Також складним в орієнтуванні є спуск від стовпчика №40 по кордону – там є декілька спускових стежок, які відхиляються від нього.
- Обхідна стежка Рошки – Буштула по південно-західному схилу є також мало ходженою, але зате мандрівників мабуть порадує наступний пункт 🙂
- На “жерепному” хребті Рошка – Буштул – Велика та Мала Кепути цього року розпочато прочистку хребтової стежки. Цю ідею самостійно реалізовує ентузіаст з Рівного Віктор Воробей, вік якого вже за 50. Використовуючи тільки сокиру, він вже полегшив проходження більшої частини даного відрізку, але тільки окремими фрагментами. Задля цього він використовує власну відпустку, тому варто публічно подякувати молодій духом людині за таку самовіддану роботу!
Окремо хочемо подякувати Віктору за докладні консультації по даним малоходженим територіям, а також колегам, які час від часу долучались до даної роботи – Віктору Худяку та Олегу Кравчуку.
Також пропонуємо всім, хто має зауваження по змісту виданих нами карт та поправки по недосліджених територіях, писати на мейла, що розміщений на картах. Розміщення даної інформації в соціальних мережах та на форумах туристичних сайтів не дає гарантію того, що Ваше повідомлення буде прочитане і відповідні зміни будуть внесені. Якщо у Вас немає треків, які підтверджують наявність стежки чи дороги, то ми поїдемо туди самі і все перевіримо. А Ваша допомога буде віддячена!
В листопаді-грудні нами здійснювались виїзди для уточнення інших територій, тому наприкінці цього року очікуйте ще одне оновлене видання.