Незважаючи на завершення сезону, після перевидання карти “Чорногора” марка “Стежки та мапи” перевидала карту “Східні Ґорґани” з невеликими поправками районів, які раніше не досліджувались, або в яких відбулись зміни в знакованих маршрутах.
Але деталізувати ці зміни я не буду в зв‘язку з тим, що виявив кричущі порушення авторських прав з боку державного підприємства – колишнього монополіста у виданні карт ДНВП Картографія!!!
Ще у співпраці з видавництвом “АССА” ми обговорювали проблему порушення авторських прав даним видавництвом, але вирішили не вдаватись до судових позовів, адже це державне підприємство і з нашою судовою системою ця справа має шанси тільки за багато років дійти до Європейського суду з прав людини, врешті решт за все це заплатить держава, а саме платники податків (тобто ми самі ж)!
Тому в даному випадку я опишу тільки факти, з якими я зіткнувся наяву, а вже продавцям та покупцям карт вирішувати яку продукцію варто купувати і кого підтримувати. Я розумію, що ті, хто читає даний текст, купують виключно нашу продукцію і ми вдячні кожному з Вас за це. Але, можливо, ця інформація отримає поширення і десь там наверху хтось зверне на це увагу і завживає заходів задля декларованого руху в напрямку європейських цінностей!
Перевидати карту Східні Ґорґани планував вже самотужки і для цього мені потрібно було поїхати в Київ в Держкомтелерадіо та забрати Свідоцтво про внесення мене як офіційного видавця друкованої продукції. Також для видання друкованої продукції бажано мати номери ISBN, які ідентифікують кожне видання в міжнародному форматі. Ці номери видають в Книжковій палаті України.
По дорозі до Книжкової палати я побачив вивіску ДНВП Картографія і після завершення всіх своїх справ зайшов у їх фірмовий магазин, що знаходиться на 1 поверсі будівлі. Перше що я побачив — це нові серії карт видання 2016-17 років “Закарпатський туристичний шлях” та “Східно-Карпатський туристичний шлях”. Звісно що це мене трохи засмутило, адже дані шляхи були заново відроджені в Українських Карпатах за моєї ініціативи та ініціативи ГО “Форза”, а тут на цьому вирішили заробляти гроші! Але ці назви не захищені авторським правом, тому питання до них не виникає.
Питання виникли коли я почав відкривати ці карти і оглядати їх. Навіть поверхневого огляду вистачило на те, щоб зрозуміти що я бачу ПЛАГІАТ!!! Я запитав продавців чи можна було б поспілкуватись з редактором даних видань і мені запропонували організувати зустріч відразу після обідньої перерви. Під час цієї перерви я поспілкувався з юристом і виробив для себе алгоритм дій, які я буду робити під час спілкування, але все це пішло шкереберть через те, що перша відповідь редактора Гречаного на моє запитання просто ошелешила.
Гутиряк — звіди Ви берете дані про знаковані та незнаковані туристичні шляхи?
Гречаний — купуємо карти “АССА“ і перемальовуємо їх!!!
Гутиряк — а Ви знаєте що існує авторське право і будь-яке копіювання та тиражування без письмової згоди заборонене Законом?
Гречаний — яке авторське право? Я можу взяти будь-яку книжку будь-якого автора, трохи переробити її і видати під своїм іменем!!!
Ця відповідь мене “вбила” і страшенно засмутила. І не тому, що були порушені мої авторські права, не тому, що я витрачаю великі суми грошей на дослідження території, а тому, що випусковий редактор головного ДЕРЖАВНОГО видавництва картографії є настільки безграмотним фахівцем. Що ж тоді говорити про дане видавництво?! Я був готовий до тупої наглості, а це виявилось наглою тупістю!
Гутиряк – хочу Вам повідомити, що польські мандрівники, коли хочуть виставити в Інтернеті інформацію про свої мандрівки і подати фрагменти виданих нами карт, питають в мене дозволу мейлом. А Ви берете наші карти вартістю 45 грн і просто переносите інформацію з них на свої і продаєте за подібною ціною!!! Ви не бачите тут шаленої різниці в підходах до авторського права?!
Гречаний — в картографії авторське право так не працює! Я можу взяти будь-яку інформацію у вільному доступі і використати її в комерційних цілях! Я можу використовувати куплену карту як захочу!
Гутиряк — куплена Вами карта призначена для використання Вами особисто, а в комерційних цілях Ви можете використовувати тільки інформацію, яка може бути підтверджена треками та точками відмітки інформації. Де Ви взяли треки знакованих маршрутів і особливо незнакованих шляхів??? Адже подання на карті незнакованих шляхів — це мій власний задум, моя ініціатива щоб показати туристу куди йому найкраще йти!
В 2016 році ми видаємо карту Покутські гори, а вже в 2017 році незнаковані шляхи з цієї карти подані на карті ДНВП Картографія! Це елементарне злодійство!!!
Гречаний — ми маємо треки знакованих шляхів від Іво Докоупіла
Гутиряк — я знаю про це і знаю райони, на які ці треки він міг Вам дати і до цього я не маю претензій! Але якщо хочете не порушувати авторське право, то використовуйте на картах тільки ту туристичну інформацію, яку можете підтвердити!
Далі на підмогу Гречаному підійшов ще один його колега і я вже їм двом пояснював принципи авторського права. Але все це насправді не мало значення, тому що відповідальність за всі ці дії насправді несе директор видавництва. Пригадав випадок, коли декілька років тому до мене зверталась людина, яка представилась директором цього видавництва, з пропозицією про співпрацю. На моє запитання як Ви це бачите, відповідь була такою — ви даєте нам інформацію про маршрути, бо ви громадська організація, а ми державне підприємство і нам потрібно допомагати :)!!! Я відповів що карти я вже роблю з видавництвом “АССА” і тому не буду створювати конкуренцію самому собі!
Я запропонував Гречаному і колезі дати мені можливість поговорити з юристом або директором видавництва, але відповідь була наступною — дайте нам свої координати і ми з Вами зв’яжемось.
Так от минуло 40 днів — все це відбувалось 16 серпня 2017 року, але жодного дзвінка чи листа від них не було. Саме тому я виношу все це на загал і звертаюсь до всіх продавців карт не торгувати картографічною продукцією, яка виготовлена з порушенням авторських прав.
Дані факти не дають мені можливості описувати зміни в оновленій карті щоб не полегшувати роботи горе-видавцям, але також позбавляють стимулів в подальшому виділяти багато часу на дослідження — для чого мені це робити, якщо хтось просто візьме це і скопіює і буде самостійно продавати чи роздавати задарма?! І в мене немає шансів все це зупинити насправді або це вимагатиме величезних нервових та грошових витрат!
Це все дуже сумно, але в цій ситуації мене рятує тільки одне — я взявся за це і буду робити поки дозволить здоров‘я і гроші, які отримую від продажу карт. Тому закликаю підтримувати тих, хто робить карти, роблячи виходи в гори, а не перемальовує їх в київському офісі і гори бачить переважно в телевізорі або моніторі.
Василь Гутиряк
П.С. Редактору Гречаному в кожному новому дописі на цьому сайті я буду нагадувати про дотримання авторських прав. Здобута таким чином “популярність”, можливо, відверне його від бажання переробляти книжки інших авторів. Тому що видання книги чи карти це не завжди тупе заробляння грошей!!! Можливо, так думають видавці, але автори думають інакше :). В моєму випадку автор вже став видавцем і може це краще відчути та пояснити!