З 4 вересня в продаж надходить ще одна нова карта – «Верховинський Вододільний Хребет. Полонина Руна”.
Туристам відома аналогічна чеська карта під назвою “Ужанський національний природний парк”, але у виданні 2011 року до неї не ввійшов дуже популярний серед туристів район – полонина Руна (Рівна).
Відразу зазначу, що назва ‘полонина Руна” значно частіше вживається місцевими в порівнянні з назвою “полонина Рівна” і тому ми її винесли на перше місце. Головний аргумент – полонина як “руно”, а не банальне слово “рівна”.
Ми відмовились від назви Ужанський НПП так як на даній карті територія, охоплена парком, є суттєвою, але не визначальною. За 3 роки існування чеського видання вже мабуть більшість туристів достеменно знає про його існування і цікавинки :).
Ця карта планувалась до видання на початок сезону 2014 року, але розлога Боржава взяла верх своїм авторитетом і тому ми видаємо її тільки на осінь.
Райони на карті, які були охоплені перевіркою після 2011 року:
– виходи на Верховинський Вододільний хребет з сіл Либохора, Верхнє Гусне (Гусине), Біласовиця, Жденієво, Щербовець, Буковець, Перехресний (2014 рік);
– перехід з Верхньої Грабівниці до водоспаду Воєводин та під полонину Руна (2012 рік);
– виходи на полонину Руна від водоспаду Воєводин, форельного господарства та сіл Полянська Гута, Липовець, Лумшори, Люта (2014 рік);
– виходи на Остру Гору, Прелуку та полонину Руна від сіл Збини, Пашківці, Перехресний, Розтока, Люта (2012 та 2014 роки);
– виходи на Лютянську Голицю та Малу Голицю (Куйлицю) від сіл Люта, Буківцьово та Лумшори (2012 та 2014 роки).
В 2012 році та липні 2014 року чеськими волонтерами в даних районах були марковані нові маршрути, переважна більшість з яких була нами перевірена і подана на карту. Маркування на даній території проводилось за сприяння лісових господарств Воловецького району без участі “Карпатських стежок” і на жодному з поданих нових маршрутів в даних районах ми не бачили встановлених вказівників. Чехи кажуть що планують продовжити роботи в жовтні, але “за наявності фінансування”.
Просимо бути уважними на маршрутах ще й тому, що деякі з них марковані помилково або маркування просто закінчується. Саме такими є на даний момент:
1.Синій маршрут від села Збини до водоспаду Воєводин
Немає його початку та середньої частини – очевидно тому, що маршрут прокладався прочищеною лісниками просікою в обхід дачі відомого в Україні політика, але на цій просіці і закінчився. Для його продовження необхідна прочистка дуже зарослої дороги і з’єднання з лівою притокою потоку Прелучний. Якщо чехи його таки з’єднають, то ми повідомимо про це додатково.
Також не рекомендуємо йти асфальтованою дорогою до цієї дачі, так як пройти дорогою вздовж потоку Паражинський скоріш за все не вдасться.
2,Зелений маршрут від села Жденієво в напрямку гори Пікуй
Судячи з даних організаторів маркування, від сідловини під висотою 681 м н.р.м, маршрут мав би прямувати наверх до з’єднання з синім маршрутом від села Щербовець на гору Пікуй (як показано на карті). Натомість волонтерами його помилково марковано вниз до автобусної зупики в с.Щербовець і далі по дорозі до синього маршруту.
Реально маркований варіант ми не показували на карті – тому що даний маркований спуск, на наш погляд, після його проходження, переконає вибагливого жденієвського туриста не ходити в гори знакованими шляхами, а користуватись виключно послугами досвідченого провідника :). Ми надали цю інформацію відповідальним особам Воловецького району і сподіваємось що маршрут буде перемарковано за попереднім задумом.
Виданням карти “Верховинський Вододільний Хребет. Полонина Руна” завершується покриття основних, найбільш популярних районів для активного відпочинку туристів.
Нами вже марковано нові маршрути на межі Івано-Франківської і Чернівецької областей та планується подальше маркування у Верховинському та Косівському районах Івано-Франківської області. Є марковані, але не показані маршрути на Воловецько-Міжгірській верховині.
Ми будемо й в подальшому продовжувати наші дослідження невиданих територій.
Далі буде!