Вчора, 28 січня, поставили тички на Боржаві в районі Пилипця. Нижче додаю фрагмент карти та фото з поясненнями – якщо щось буде не дуже зрозумілим, прошу питати чи написати власні пропозиції щодо покращення. Трохи історії, як нам це вдалось зробити.
10 січня (ще не був знайдений мандруючий 5 днів Ігор), я написав пост з пропозиціями, що потрібно зробити, щоб максимально запобігти таким випадкам. На пост відгукнувся Юрій Залуський (директор крісельного витягу в Пилипці) і запропонував свою допомогу. Ми обговорили порядок дій і вони власними силами заготовили 130 дерев’яних тичок довжиною 2 м та стільки ж стрілок, які би вказували напрямок руху для орієнтування в умовах поганої видимості. Я запропонував щоб стрілки на головному хребті прикручувались на тичку з боку Пилипця (ліворуч по руху) і вказували напрямок руху від гори Великий Верх до гори Гимба. Від Маґури (Жида) до Гимби дерев’яні стрілки розміщуються з правої сторони тички, але їх ми поставили тільки 12 штук інтервалом 30 м — вони будуть орієнтиром для тих фрірайдерів, які випадково попадуть на бічний відрог Гимби зі сторони Березників і по ньому піднімуться на головний хребет.
Тички зі стрілками краще було б помалювати різними кольорами (наприклад червоним зі сторони Пилипця, а яскраво-жовтим чи зеленим зі сторони Березників), але взимку без наявності теплого приміщення це складно зробити. Також бажаною є висота тичок не менше 3 м, але такі тички потрібно фіксувати в землі і це також потрібно робити в період без снігу.
Планувалось що тички зі стрілками будемо ставити на відрозі Криві Путі, але Женя Чіжмар переконав що важливішим для фрірайдерів є Келечинський відрог, з обидвох сторін якого знаходяться лавинонебезпечні схили, і тому тички поставлені саме там – за напрямком руху фрірайдерів від Малої Гимби до поляни хіппі та водоспаду Шипот.
ПРОШУ ЗАПАМ’ЯТАТИ — тички не є обмежувачами руху типу огорожі, паркана, забора, вориння і т.п. Тички поставлені для того, щоб ВКАЗУВАТИ НАПРЯМОК РУХУ! Для обмеження напрямків катання та спуску світовими виробниками виготовляються міцні сітки яскравих кольорів і в даному районі вони також необхідні в окремих місцях. Тому бажано щоб якась група активістів також зайнялась вивченням цього питання (на прикладі світових гірськолижних центрів) та організувала збір коштів на придбання сіток чи інших обмежувачів – ми вже підкажемо де їх необхідно поставити!
ХОЧУ НАГОЛОСИТИ НА ЩЕ ОДНІЙ ВАЖЛИВІЙ РОБОТІ, яку необхідно робити всім! Європейці вже навчені тому, щоб постійно очищати стовпи з вказівниками та тички від снігу лижними палками! Це потрібно робити щоб сніг не намерзав у великій кількості, не ламав тички і не гнув стовпи! ЦЕ ПОВИННО СТАТИ ЗВИЧКОЮ!!!
Також планувалось що тички будуть розміщені аж до Великого Верху, але нам їх не вистачило і роботи по їх встановлені можуть бути продовжені якщо інтерес до цієї справи не згасне — основна робота нами вже зроблена!
Нам не вдавалось це зробити раніше через надзвичайно малу кількість днів з хорошою погодою в цьому сезоні. Але будемо сподіватись що наша праця не була даремною! Ми витратили на це один світловий день, але дуже важливе значення мала допомога Юрія Залуського, який, окрім тичок та стрілок, допоміг з вивозом їх на вершину гори Гимба. Далі був пухлий важкий сніг і всі тички приходилось перетягувати вручну волоком по снігу!
Я був ідеологом цього проекту, але основним виконавцем та керівником залишався найдосвідченіший з нас Женя Чіжмар! Окрім нас було ще 3 гірських рятувальника з Воловця разом з керівником відділення (Василь Райчинець). Фактично це була мінімально необхідна кількість учасників для таких робіт — 5 осіб.
Наступним етапом планується видання буклета формату А4 під умовною назвою “Пам’ятка фрірайдера”, в якому планується показати вид на згадані вище гірські вершини з висоти пташиного польоту і вказати всі небезпечні та лавинні схили. Але для цього в першу чергу необхідно зробити відповідне фото з БЛА або квадрокоптера. То ж знову прийдеться чекати погоди та шукати людину, яка б зробила відповідне фото. В цьому буклеті також буде розміщена інформація щодо наявності необхідних речей під час катання поза межами витягу та коротка інструкція з виживання в екстремальних умовах від Nick Drobotenko .
Будемо далі рухатись в напрямку попередження випадків та безпеки туристів на засніжених схилах!
P.S. Нам забракло 3 стрілок тому три тички в районі ближче до Криві Путі забиті в сніг без них