Від 2007 року фундація «Карпатські стежки» разом з нашими друзями та партнерами з організації Karpatský turistický spolek (Чеська Республіка) спільно знакує маршрути в Українських Карпатах. Дана співпраця базується на однакових поглядах на розвиток активних форм туризму, в основі яких лежить немоторизований відпочинок без завдання шкоди навколишньому середовищу. Завдяки даній співпраці також видано 4 детальних карти гірських районів Українських Карпат в Чеській Республіці і 5 карт та атлас-путівник в Україні.
Ми намагаємось разом створювати цілісний туристичний продукт для активного відпочинку, який передбачає створення маршрутів, облаштування місць відпочинку на них (притулки) та видання детальних карт, щоб у мандрівників виникало бажання повернутись в наші гори ще раз за новими враженнями і відчувати себе тут у безпеці.
Саме тому цього року ми розпочинаємо відновлення старих маршрутів, які були ознаковані в 2006-07 роках в гірському масиві Ґорґани та ліквідовуємо найбільш гострі проблеми, які існують на знакованих раніше маршрутах.
Через популярні туристичні сайти збиралась інформація про місця, які потребують негайного виправлення ситуації та заміни знищених табличок. Задля цього також створюється нова організація, яка розповсюджуватиме свою діяльність на всі гірські райони Українських Карпат.
За браком часу дана діяльність була розпочата тільки на початку липня, коли було здійснено спільний виїзд групи чеських та українських волонтерів в район с.Усть-Чорна. Що було зроблено в період 2-5 липня:
1.На місці виявилось що в долині Турбату (синя марка) маркування повністю знищене лісозаготівельниками і відновлювати його немає на чому. Також закрито перехід потоком Гладин через велику вирубку.
Чеські колеги прийняли рішення поправити маркування жовтого маршруту від витоків Чорної Тиси і вивести його в долину Турбату зміненим шляхом – через бічний гребінь до потоку Турбатський Звір і далі до Усть-Гладина, звідкіля турист вже сам зможе вийти до Усть-Чорної. Встановлено новий стовпчик в місці впадіння потоку Довгий Звір в Турбатський Звір (місцевість з назвою Став) і на нього тимчасово встановили ушкоджені таблички з Усть-Гладина. Також відремонтована та встановлена додаткова табличка на стовпчику біля витоків Чорної Тиси.
2. Винесли та забетонували 4 труби в районі г.Братківська та біля неї
Стовпи з вказівниками в даних місцях раніше нами вже встановлювались, а на повороті синього маршруту на пол.Братківська вказівники до стовпів навіть приварювались внизу і так виносились на місце. Але це не завадило місцевим браконьєрам їх знищувати два рази разом із маркуванням на полонині. Тепер ми вирішили це зробити втретє :).
На вершині гори Братківська, окрім основного стовпа з вказівниками, також встановлено 2 додаткових – орієнтувальних, так як це важливе місце повороту на пер.Околе і Свидовець. Надіємось що тепер воно не буде таким проблемним.
Карта зміненого маршруту та нових стовпчиків
3. Додатковий стовпчик з дашком та вказівниками також встановлено на Свидовці в місцевості Білі Криниці (під висотою 1594 м) на роздоріжжі Темпа-Підпула-Унгаряска. Тут же встановлено додатковий орієнтувальний стовпчик.
4. Замінено одну табличку на перевалі Рогодзе В. (напрямок на Тавпиширку). Інші таблички буде замінено найближчим часом – вони вже виготовлені і знаходяться в Усть-Чорній.
5. 13 липня забетоновано новий стовпчик з вказівниками на хребті Тавпиширка
Всі роботи проводились волонтерським способом за власний рахунок. Вказівники та таблички виготовлені чеськими колегами за кошти чеських та словацьких доброчинців.
Особлива подяка волонтерам, які мають достатньо бажання та енергії для виносу матеріалів крутими гірськими стежками і встановлення стовпчиків – Алеш та Ондра Кучера, Томас та Ігор Горені (Чеська Республіка), Василь Фіцак та Антон Євпак, начальник гірського рятувального відділення в Усть-Чорній Юрій Костяк.
Стовпчик на Тавпиширці встановлювали Роман та Наталя Романіви, Сергій Тацюк, Оленка Гринчишин та Василь Гутиряк.
Труби для вказівників та гроші на паливо для виїзду в район Усть-Чорної надані активним членом «Карпатських стежок» Сашею Лучковим (Мукачево).