Пропонуємо Вашій увазі ще одну карту району Покутсько-Буковинських Карпат – Буковинські гори. Вона є продовженням раніше виданої карти Покутські гори, а також перетинається з картою видання 2015 року Чивчинські та Гринявські гори.
Нова карта охоплює територію, яка розташована між двома долинами – Білого Черемошу-Черемошу та Сірету. В південній частині обмежена румунським кордоном та населенними пунктами Нижній і Верхній Яловець, Шепіт, Селятин та Руська. На півночі межа карти обмежена дорогою Вижниця – Черешеньки – Берегомет. Для зручності мандрівників карта розділена на дві вертикальні частини: Вижниця – Путила та від Путили на південь.
В даній серії планується видання ще однієї карти Буковини, але терміни її видання ще не визначені – в 2017 році плануємо перехід на видання протилежної сторони Українських Карпат – Бескидів, щоб заповнити існуючу прогалину між Верховинським Вододільним хребтом, Боржавою та Ґорґанами.
Робота над картою Буковинські гори розпочалась відразу після видання карти Покутські гори, так як частина цих карт є спільною. Якщо в попередній карті Буковині приділялась незначна увага, то тепер всі дослідження проводились виключно на іншій стороні Черемошу.
Напочатку вивчались матеріали Національного природного парку “Вижницький”, який охоплює значну територію даної карти, та розроблені ними маршрути. Під час досліджень підтвердилась вже знайома ситуація, яка існує в інших національних парках Українських Карпат – маршрути для туристів існують, в основному, на буклетах і сайтах, а на території їх ще потрібно добре пошукати :). Зате особливістю цього парку стало признання того, що без супроводу працівника парку маршрути краще не проходити самостійно! фото тут
Як і в попередніх картах, нами досліджувались основні долини та хребти, які можуть бути цікавими для туристів. В результаті виявилось, що деякі з них проходити не рекомендується через чисельні вирубки, густрі зарослі та завали. Але в той самий час добирання полегшує мережа нових доріг, які є проїзними навіть для деякого легкового транспорту (за умови, що буде відкритий шлагбаум).
Для мандрівників, які користуються громадським транспортом, до Яблуниці, Путили та Долішнього Шепоту є хороше сполучення з міста Чернівці. А от подальше добирання до сіл Шепіт, Селятин, Голошина вже є ускладненим і автобуси туди курсують значно рідше (переважно один раз на день).
Зате гірські масиви є невисокими і тому дану територію можна рекомендувати для планування маршрутів вихідного дня (за виключенням районів з проблемним добиранням). Але існує інша небезпека таких гір – їх хребти можуть видатись надто схожими між собою, що може привести до втрати орієнтування на місцевості під час тривалих переходів.
Маркованих маршрутів на даній території небагато і вони створювались нами в 2014 році в рамкках проекту ПІДТРИМКА РОЗВИТКУ ТУРИСТИЧНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ В УКРАЇНІ, фінансованого Міністерством Закордонних Справ Чеської Республіки в рамках розвитку закордонної співпраці. Маршрути НПП “Вижницький” подані нами на карті пунктирними лініями, тому що в терені їх потрібно відшукувати. Винятком є оглядовий маршрут парку біля Вижниці (зелена марка), який маркований добре. Перебіг маршруту від туристичної стоянки Велика Розчищ (зелена марка) нами змінено в зв’язку з тим, що він починається з небезпечного обриву і можливо саме тому подальша лісова дорога видалась нам фактично не ходженою і ми не стали досліджували його у верхів’ях.
Також пунктирними лініями ми показали деякі переходи, які є цікавими та безпечними для проходження. Звичайно що таких цікавих переходів є більше, але ми поки утримались від їх нанесення через необхідність більш детальної перевірки.
В зв’зку з раннім настанням зими, нам не вистачило декількох виїздів щоб дати відповіді на поставлені перед собою завдання. Але “стандартний набір” з не менш як 800 км перевірених доріг та стежок нами було виконано і всі роботи з дослідження були завершені до 1 грудня 2016 року.
Основу топоніміки регіону склали карти, які створювались в 90-х роках дослідником Буковини Максом Шиклером та його друзями-туристами. Ми мали в наявності 3 варіанти карт, які в основі є подібними, але мають невеликі відмінності. За це велика подяка чернівчанам Івану Кисилиці, Тарасу Бойчуку та Володимиру Дячуку з Вижниці. Саме третя карта виявилась найкраще збережною і віднайшлась вона у лісничого з Вижниці.
Завдяки старанням керівника гірських рятувальників даного району Володимира Дячука також були подані всі назви в долині Сірету та поблизу Вижниці. Назви в районі Путили уточнювались з лісівниками Карпатського держспецлісгоспу та Андрієм Юзиком (заступником директора Черемоського НПП, офіс якого знаходиться в Путилі), а назви місцевостей між річками Дихтинець та Білий Черемош – у місцевих жителів. Деякі з назв карт 90-х років після уточнення виявились помилковими і тому робота в цьому напрямку буде продовжена у наступних виданнях.
В дослідженнях та консультаціях по даній території велику допомогу також надавали Віталій Семенюк та Олександр Василевський з міста Чернівці, район Путили досліджувався з Василем Фіцаком з Калуша – за це їм велике спасибі та карти в подарунок!
Нова карта вже в продажу і тому пропонуємо використовувати її для мандрівок. Також раді будемо отримати зауваження та доповнення, в разі їх виникнення. Задля легкості отримання інформації від Вас, ми вже створили форум, який в даний час проходить тестування. Незабаром ми запустимо його в робочому режимі, про що буде повідомлено додатково.
Вдалих мандрівок з нашими картами.