Про знакування та рекламу на картах

Під час дослідження території для оновлення карти Центральні Ґорґани було виявлено, що перехід маршрутом з пол.Валова до пол.Комарники під хребтом Чортка (чорна марка) є проблематичним! Від сідловини перед підйомом зробили велику вирубку та нову траверсну дорогу, яка розсікає цей маршрут навпіл і захід з цієї дороги на маршрут не є видимим! Сама дорога є тупиковою і якщо з її кінця падати вниз, то можна знову вийти на маркований маршрут, але в районі підходу до жовтої марки натрапляєте на зарослу молодняком вирубку і залишається тільки один варіант спуску — на іншу нову дорогу, яка вже була подана на попередніх виданнях. Але цей спуск є дуже стрімким і в мокру погоду небезпечним! Тому краще від згаданої сідловини відразу зійти вниз на траверсну дорогу, яка подана на попередніх виданнях, і далі йти нею.

Якщо б у нас хтось системно займався знакованими маршрутами, то цей маршрут без проблем можна перезнакувати як потрібно. Але коли існує дві громадські організації з подібною назвою і ще одна група активістів вважає себе найбільш “стежковими” тому що відновлює історичні мисливські стежки і найбільше пише про це в мережі, то які в мене шанси зі своїм картографічним проектом впливати на системні речі, які необхідно робити в знакуванні? Тепер виявляється, що не ту назву я придумав в 2001 році для громадської організації щоб якось виділятись в майбутньому! 🙂

Пояснюю ще раз свою позицію як засновник фундації та ініціатор створення туристичного товариства — туристичне товариство створювалось для публічної та системної роботи над знакованими маршрутами і якщо воно цією роботою фактично не займається і пише про це тільки на календарях наприкінці року, тоді варто або перейменуватись або чітко розділити території з однойменною фундацією і здійснювати свою діяльність тільки на узгоджених між собою територіях!

Підходить час нового календаря, то мабуть мені варто згадати і про те, чому саме таким його було зроблено. Коли підходила 10 річниця від створення фундації (2011 рік) і на той час в нас вже було багато чого зроблено і було що показати, то я запропонував, і реалізували ми саме таку версію даного календаря — фотографії показували діяльність. Коли в 2011 році я цей перший календар привіз в США як подарунок, то українська діаспора запропонувала продавати цей календар в них і готова була давати за нього більші гроші, аніж він коштував, щоб допомагати нам в цій діяльності!!! Мабуть ще й тому, що їм приємно було бачити, що в Україні таки щось робиться, а не тільки говориться!

На даний час я не приймаю участі в діяльності жодної із ГО і займаюсь проектом Стежки та мапи. Мої можливості в знакуванні маршрутів обмежені вибором пріоритетів — на даний час пріоритетом є видання мап нових територій. Орієнтовно через 2 роки я планую повернутись до знакування вже на інших засадах, але останні події, коли був самовільно перемаркований один із маршрутів, змушують мене вже зараз займатись “захистом від дурака”. Якщо нам вдасться цей захист створити, то я про це напишу — але варто розуміти, що повного захисту від ідіотів ще ніхто не придумав! Попереднім разом, коли Верховинський НПП зробив щось подібне, через знайомих вдалось виправити подібну ситуацію — побачимо що вдасться зараз.

Далі піде розповідь про рекламу.

На останніх 4 виданнях мап появилась реклама, яку я ніколи не планував там розміщати. До цього часу була реклама Карпати.Інфо, але цим туристичним продуктом займаються мої давні друзі і тому рекламно-грошових відносин ми ніколи не здійснювали!

Але коли мені запропонували її подати, то я подумав, що в мене впереді 4 карти, які будуть вже не так добре продаватись, а затрати на них будуть подібними, то чому б ні?! До цієї пропозиції в мене був непоганий варіант підтримки від однієї структури, але екологічна складова її діяльності була неприйнятною в туристичній спільноті, тому я його не прийняв.

В липні я вирішив направити гроші від реклами на видання карт не популярних поки районів, але вже у вересні змінив своє рішення і вирішив їх перенаправити на знакування! Турбат мене в цьому підтримав і пообіцяв додаткових 20% задля такої мети. Ці гроші були підготовлені, але проект, на який вони були призначені, не змогли реалізувати цього року і тому ці гроші залишились не використаними. Але ми готові допомагати в його реалізації і наступного року!

Щоб ці гроші не обезцінювались, прийшла думка витратити їх на заміну дороговказів в місцях, де вони вже потребують заміни. Перші місця підказав Василь Фіцак і це був район Смотрича-Вухатого Каменя та пошкоджені дороговкази на повороті до Гутин-Томнатика. Я вже давав в роботу ці дороговкази, але в останній момент Василь повідомив що останні дороговкази планують поміняти ТТКС!

Я давно не спілкуюсь і не маю наміру контактувати з керівниками ТТКС до тих пір, поки вони не перейменують дану організацію, або не закриють її — за власні дії чи бездіяльність потрібно нести відповідальність! Хоча для України це мабуть рідкісні випадки, але я займався створенням громадської організації європейського типу і тому в мене такі підходи! І мені все рівно наскільки класні ці пацани в горах чи у ФБ :). У кожного з вас може бути інший погляд на це, але це буде вашим власним вибором в якій системі цінностей ви хочете жити.

Офіційні джерела не дають інформації про те, що хтось хоче поміняти вказівники в інших місцях Українських Карпат, але я вже здогадуюсь що може бути заміна дороговказів в районі Мислівки — інакше куди можна витратити 20 тис грн., отриманих ТТКС від Долинської РДА? Тому я пишу тут офіційно для всіх, щоб розповсюдили цю інформацію — я планую зайнятись заміною дороговказів в районі Осмолоди, які були встановлені на маркованих маршрутах ще в 2006-07роках. З них ми починали і тоді була допущена одна помилка в їх кріпленні — ми кріпили їх безпосердньо до живого дерева і з роками вони вросли в нього. Це було неправильно і це потрібно виправляти!!! Є технологія, яка дозволяє цього уникнути, і в даний момент є час і бажання це поміняти на протязі сніжного періоду. Коли відкриються стежки я знову буду займатись мапами.

Турбат підтримав цю ідею і ми будемо її реалізовувати і повідомляти про реалізацію цього проекту після кожного виїзду. Якщо хтось має бажання долучитись до нього фінансово чи допомагати в заміні дороговказів, прошу зголошуватись.

Також прошу повідомити про місця, де терміново потрібно замінити дороговкази поза районом Осмолоди якщо вони критично важливі для зимових подорожей— я готовий їх виготовити, але варіанти встановлення потрібно обговорити!

Якщо комусь стануть відомі “секретні відомості” щодо планів ТТКС по заміні вказівників в цей період, то буду вдячний за цю інформацію — це потрібно для того, щоб коли прийдеш з новим вказівником, там не виявився вже встановлений кимось інший. Просто шкода ресурсів, яких і так небагато – саме тому я пропоную розділити райони діяльності або закритись, щоб дати можливість працювати іншим!!!

Обговорювати діяльність щодо знакування маршрутів можна також на ФБ Vasyl Hutyriak